Euro 2016, Griezmann le-a oferit finala gazdelor: Franța – Germania 2-0

eurofr

Portugalia – Franţa e marea finală de la EURO 2016. Echipa lui Didier Deschamps a obţinut calificarea în ultimul act după o victorie clară, 2-0 cu Germania. Antoine Griezmann, atacantul lui Atletico Madrid, a înscris ambele goluri ale partidei. Mai întâi a punctat din penalty-ul comis de Schweinsteiger, în prelungirile primei reprize, apoi a stabilit scorul final în minutul 72, după o greşeală a lui Manuel Neuer.

Franța a făcut meciul tactic perfect și și-a luat o revanșă după meciurile pierdute în fața Germaniei la CM 1982, 1986 (ambele în semifinale) și 2014 (sferturi de finală).

Formații:

Germania: Neuer – Hector, Howedes, Boateng (Mustafi 61), Kimmich – Schweinsteiger (Sane 79), Kroos, Emre Can (Gotze 67) – Ozil, Muller, Draxler.

Franţa: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Sissoko, Matuidi, Pogba – Payet (Kante 71), Giroud (Gignac 78), Griezmann (Cabaye 90+2)

Finala dintre Franța, campioană europeană în 1984, și Portugalia, finalistă în 2004, va avea loc duminică 10 iulie, pe Stade de France din Saint-Denis, de la ora 22,00 (ora României).

Categorie: mandri.ro
Tags: franța germania euro Antoine Griezmann