Simona Halep vs Sloane Stephens 6-2, 6-1/ La pas in finala – Duel cu Garbine Muguruza pentru castigarea trofeului

61890748

54 de minute a rezistat Sloane Stephens (locul 151 WTA, din SUA, beneficiara a unui wild-card) pe teren impotriva Simonei Halep, intr-o semifinala de turneu “Premier 5” care a semanat mai degraba cu un meci din primele tururi. Simona a fost dezlantuita, agresiva, jocul de picioare a fost la cote inalte, iar victoria a venit firesc: 6-2, 6-1. Halep este in finala turneului de la Cincinnati, faza a competitiei unde o va intalni pe Garbine Muguruza (6 WTA). Simona se afla pentru a treia oara in acest an la o singura victorie distanta de primul loc al ierarhiei WTA, dupa finala de la Roland Garros si sfertul de finala de la Wimbledon.

Competitia americana face parte din categoria “Premier 5”. Turneul este dotat cu premii totale in valoare de $2,536,154 si se disputa in perioada 14-20 august. Pe tabloul principal se afla 64 de jucatoare, iar suprafata este hard.

In 2016, turneul a fost castigat de Karolina Pliskova.

La editia de anul trecut, Simona Halep a fost cap de serie numarul 3 si a parasit competitia in semifinale: a fost invinsa de Angelique Kerber, scor 6-3, 6-4.