Victorie superbă! CSM Bucureşti – FC Midtjylland 26-20

bucur
  • Calificată în grupele principale ale Ligii Campionilor, CSM Bucureşti şi-a îndeplinit şi ultimul obiectiv pe anul 2016, victorie la diferenţă de cel puţin patru goluri cu FC Midtjylland. Campioana României s-a impus şi mai clar, cu 26-20.

Începutul de meci i-a aparţinut portarului Sabine Englert, care a avut patru parade la primele 5 atacuri ale echipei CSM Bucureşti. Au ratat pe rând Torstensson, Ayglon, Martin şi Gullden. Este adevărat, nici aruncările la poartă nu au avut tărie, iar germanca din poarta formaţiei daneze a ieşit în evidenţă.

După un debut echilibrat, CSM Bucureşti a preluat iniţiativa din minutul 11, atunci când Paula Ungureanu a avut două intervenţii, transformate apoi în goluri de Lobach (pe contraatac) şi Mehmedovic: scor 5-4.

Desprinderea a fost amântaă însă pentru câteva minute, după o serie incredibilă de ratări ale pivotului Anastasia Lobach. Jucătoarea din Belarus s-a demarcat foarte bine pe semicerc, dar la finalizare a tras în portar sau pe lângă de trei ori consecutiv. Aurelian Roşca a ”mutat”, a făcut rocadă Lobach – Oana Manea, iar CSM Bucureşti a continuat să insiste pe angajarea pivotului. Gullden i-a oferit două pase geniale componentei echipei naţionale, iar CSM Bucureşti s-a desprins pentru prima dată la 3 goluri: 10-7 (min. 25).

Relaţia cu pivotul a funcţionat perfect în prima parte, mingea ajungând nu mai puţin de 8 ori pe semicerc la Lobach, apoi la Manea. Ultimul cuvânt al primei reprize l-a avut întâi antrenorul, care a decis să o introducă în teren pe Bianca Bazaliu pentru 20 de secunde, apoi interul stânga care a închis tabela la 12-9 cu o aruncare puternică, de la mare distanţă. Diferenţa cu care FC Midjylland câştigase în partida tur din Danemarca (24-21) era anulată.

Culisele războiului rece dintre Dragnea și Zgonea

După pauză, CSM Bucureşti a jucat şi mai bine, graţie unei apărări solide, care a recuperat multe mingi. Contraatacurile s-au înmulţit, iar campioana României a început să joace şi la spectacol, ”artistele” fiind cele două extreme, Cristina Vărzaru şi Majda Mehmedovic. Astfel, CSM s-a desprins la 20-13 (min. 47).

Jocul cu pivotul a mers şi în repriza a doua. Oana Manea nu a mai înscris, dar a scos patru aruncări de la 7 metri, dar şi două eliminări. CSM Bucureşti şi-a asigurat astfel un final liniştit, iar la sfârşitul celor 60 de minute a obţinut o victorie mai mult decât convingătoare: 26-20. Tigroaicele au intrat în focurile grupei principale începând cu acest joc, iar un prim obiectiv a fost îndeplinit. Urmează alte şase meciuri care pot fi câştigate.

CSM Bucureşti – FC Midtjylland 26-20 (12-9)

Grubisic, Iordache, Ungureanu – portari; Ayglon 3, Bazaliu 1, Brădeanu, Curea 2, Dache, Gullden 5, Lobach 3, Manea 2, Martin, Mehmedovic 4, Niombla 2, Torstensson, Vărzaru 4

Englert, Thorn – portari; Augustesen, Buceschi, Burgaard 6, Jensen 1, Jorgensen 6, Jonsdottir, Kristiansen 3, Linden, Pedersen 2, Petersen, Woller 2

Categorie: mandri.ro
Tags: campioane, fete, handbal, liga, victorie