Un egal cât un campionat: Lunca Teuz Cermei – Unirea Sântana 2-2

santana

Finala campionatului În Liga a 4- adunat la Cermei aproximativ 800 de spectactori, care au avut ce vedea. Partida a fost extrem de spectaculoasă, cu răsturnări de scor şi multe faze de poartă. Rzultatul final le asigură cermeianilor prima şansă la promovare, deşi ultimele meciuri sunt grele.

Oaspeţii au avut un start perfect de meci şi după 10 minute conduceau cu 2-0. Gura lor de tun şi-a făcut din nou datoria cu o dublă de autor. În minutul 4, Martin  Mateiu l-a deschis pe Capătă la 13 metri lateral dreapta, acesta a şutat puternic în cros şi mingea s-a dus la colţul lung, în plasa laterală. 8 minute mai târziu s-a făcut 0-2. Vuin l-a deschis excelent pe Capătă, acesta a scăpat singur şi a trimis cu pământul la colţul lung, de la 15 metri. Voleul lui Purece prins de Dulhaz a anunţat revenirea Cermeiului. Iar în minutul 23 s-a făcut 1-2. Suslak a centrat dintr-o lovitură liberă de pe stânga, Sălăjan a trimis cu capul din 8 metri, Dulhaz a respins, Paven nu a putut îndepărta pericolul şi Bulza pe fază a trimis din alunecare în poartă.

Şutul respins de Dulhaz la şutul puternic al lui Nistor de la 23 de metri a prefaţat egalarea. În minutul 31, după un corner, Suslak a recentrat în careu, mingea a ajuns cu ceva noroc la N. Varga, care a trimis cu stângul de la 11 metri sec în plasă. Oaspeţii nu s-au descurajat, iar Capătă a mai avut o ocazie importantă din interiorul careului, dar Fl. Rusu a reuşit să respingă şutul cu efect al fostului utist. Deşi ritmul a rămas ridicat până la finele primei părţi, nu s-a mai întâmplat nimic demn de consemnat decât accidentarea lui Claudiu Popa,  la o fază la care putea înscrie din poziţie bună.

Oaspeţii au început mai bine, dar două incursiuni ale lui Cosmin Popa au rămas fără rezultat. Gazdele au reacţionat imediat cu două şuturi foarte bune de la distanţă ale lui Suslak (respins din vinclu de Dulhaz) şi Purece (puţin peste poartă). Nici Rusu nu a găsit colţul lung după un cap la centrarea lui Suslak. Vizitatorii s-au întors în atac şi în minutul 71 au ratat o bună ocazie de a reintra în avantaj. Vuin a executat frumos, peste zid, o lovitură liberă de la marginea careului, uşor lateral stânga, dar transversala l-a salvat pe Rusu. Imediat, la cealaltă poartă, Sălăjan a tras din întoarcere din 10 metri puţin pe lângă colţul lung cu Dulhaz spectator. Deşi au forţat pe final, vizitatorii nu au mai pus cu adevărat probleme, dar asta pentru ca le-a lipsit mereu ultima pasă. Nou intrat pe teren, Berar putea aşterne liniştea, dar Peia a respins şutul cermeianului din faţa porţii. Astfel s-a terminat 2-2, scor ce le convine gazdelor ce rămân pe primul loc.

UPDATE Rezultatele numărătorii paralele în judeţ: Abrudan - cea mai clară victorie!

Formaţii:

Cermei: Fl. Rusu – A. Popa, Cotoc, Ad. Rusu (64 Gurban), Suslak – Purece, N. Varga, Nistor, Vereș – D. Bulza (69 Ghergar), Sălăjan (90 Berar). Antrenor: Mircea Aslău

Sântana: Dulhaz – Paven, Brozbic, Peia, Lanțoș – Mateiu, Vuin, Martin (59 Bud) – Cl. Popa (45 Cs. Popa), Capătă, Josan. Antrenor: Dinu Donca

Cartonaşe galbene: Suslak, Purce, Varga / Vuin, Mateiu, Josan

Arbitri: Alexandru Gornic – Casian Băla, Danile Bondar.

Observatori AJF: Răzvan Cadar, Daniel Scridon

***

Duminică după-masă au avut loc și ultimele trei partide ale rundei cu numărul 24 din primul eșalon fotbalistic județean arădean. Au fost două victorii ale oaspeților și o remiză, iată rezultatele și marcatorii:

Șoimii Șimand – Voința Mailat 0 – 2