Seară nebună în Europa League: Liverpool și Sevilla s-au calificat la mustață în semifinale!

liverpool

Șahtior Donețk, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, Liverpool, Villarreal și Sevilla s-au calificat în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile disputate joi seara, în manșa secundă a sferturilor de finală.

Șahtior, după 2-1 în deplasare cu Sporting Braga, a surclasat formația lusitană cu 4-0 la Lvov, într-un meci în care Ricardo Ferreira a înscris două autogoluri (42, 74). Pentru vicecampioana Ucrainei au mai marcat croatul Darijo Srna (25 — penalty) și Viktor Kovalenko (50).

Liverpool a reușit o victorie de senzație, 4-3 cu Borussia Dortmund și s-a calificat în penultimul act (1-1 în tur). Borussia conducea cu 2-0 pe Anfield după zece minute și a avut apoi 3-1, dar „cormoranii” antrenați de Jurgen Klopp, fostul tehnician al echipei germane, au revenit incredibil în ultima jumătate de oră și au punctat de trei ori, prin Coutinho (66), Mamadou Sakho (78), Dejan Lovren (90+1).

Villarreal a bifat și ea calificarea în semifinale, după o victorie cu 4-2 la Praga, cu Sparta. Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a fost integralist la Sparta și a pasat decisiv la primul gol al cehilor.

Athletic Bilbao, după ce a pierdut meciul tur cu Sevilla (1-2), a reușit să trimită în prelungiri partida de din Andaluzia, scorul fiind 2-1 după 90 de minute. Sevilla, deținătoarea trofeului, a reușit să câștige la loviturile de departajare cu scorul de 5-4. Soria a apărat șutul expediat de Benat Etxebarria, iar francezul Kevin Gameiro a transformat lovitura decisivă.

Rezultate:

(+) Șahtior Donețk — Sporting Braga 4-0 (2-0)

Au marcat: Darijo Srna 25 — penalty, Ricardo Ferreira (autogoluri) 42, 74, Viktor Kovalenko 50.
În tur: 2-1.

Primăriile din Bucureşti ar putea fi obligate să planteze pe spaţiile verzi doar plante perene

Sparta Praga — (+) Villarreal 2-4 (0-3)

Au marcat: Borek Dockal 65, Ladislav Krejci 71, respectiv Cedric Bakambu 5, 49, Samuel Castillejo 43, David Lafata (autogol) 45.
În tur: 1-2.

(+) Sevilla — Athletic Bilbao 1-2 (0-0), după prelungiri; 5-4 la loviturile de departajare

Au marcat: Kevin Gameiro 59, respectiv Aritz Aduriz 57, Raul Garcia 80.
Au executat în ordine loviturile de departajare: Raul García 0-1 (gol), Coke 1-1 (gol), Borja Viguera 1-2 (gol), Grzegorz Krychowiak 2-2 (gol), Mikel San Jose 2-3 (gol), Evgheni Konoplianka 3-3 (gol), Benat Etxebarria 3-3 (ratare — a apărat David Soria), Steven N’Zonzi 4-3 (gol), Markel Susaeta 4-4 (gol), Kevin Gameiro 5-4 (gol).

(+) Liverpool — Borussia Dortmund 4-3 (0-2)
Au marcat: Divock Origi 48, Philippe Coutinho 66, Mamadou Sakho 78, Dejan Lovren 90+1 respectiv Henrih Mhitarian 5, Pierre-Emerick Aubameyang 9, Marco Reus 57.