Roşu, debut cu o înfrângere drastică pe banca UTA-ei

laurentiu rosu

Laurenţiu Roşu a avut parte de un debut de coşmar la primul meci ca antrenor principal. Instalat la începutul acestei săptămâni pe banca UTA-ei, fostul stelist a pierduc cu 3-0 jocul din deplasare la Satu Mare, cu Olimpia, după ce echipa sa a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 9, după eliminarea din postură de ultim apărător a lui Bogdan Burlă. Cu toate că portarul Bogdan Miron a apărat la acea fază penalty-ul lui Silviu Pană, arădenii au rezistat fără gol cam o jumătate de oră de joc, Dumitru Muntean (27) fiind primul care a înscris pentru Olimpia. Schimbările tactice ale lui Roşu nu au dat rezultat, astfel că în repriza a doua echipa sa a mai încasat încă două goluri, la execuţiile lui Florin Mureşan (74) şi Vasile Pop (90+7).

„Din păcate, debutul meu laurentiu rosula UTA nu a fost aşa cum mi l-aş fi dorit. Evoluţia noastră a fost influenţată încă din primele minute, când arbitrul a dictat penalty împotriva noastră şi eliminare. Toată munca din această săptămână nu am putut să o punem în aplicare pentru că a trebuit să jucăm cu un om în minus. Am încercat să improvizez pe parcurs, pe unele posturi, cu anumiţi jucători, însă trebuie să fim conştienţi că am pierdut datorită greşelilor noastre. Vom corecta aceste greşeli şi vom continua să muncim la fel de mult cum am făcut-o şi săptămâna aceasta sau chiar mai mult, pentru ca pe viitor să nu se mai întâmple astfel de situaţii. Ne dorim să câştigăm următorul meci. E foarte important să obţinem o victorie pentru că această echipă are deja patru înfrângeri consecutive. Numai putem continua pe această linie, ci trebuie să câştigăm următoarea partidă”, a spus, la conferinţa de presă de după joc, citat de uta-arad.ro, Laurenţiu Roşu.

Grevă spontană la Finanţe. Participă salariaţi din toată ţara!

Rămasă cu 20 de puncte după 12 etape, UTA, care are ca obiectiv promovarea, începe să se scufunde în clasament, acum fiind pe locul 9, cu 11 puncte în spatele liderului Juventus Bucureşti. Etapa viitoare, arădenii joacă pe teren propriu cu Dunărea Călăraşi, echipă contra căreia s-a luptat la barajul pentru promovare în sezonul trecut.

sursa: liga2.prosport.ro;