Rămânem în viață la Euro, dar jocul a scăzut față de „duelul” cu gazdele: România – Eveția 1-1

stancu

Prestaţia din meciul cu Franţa ne obliga la mai mult. Am demonstrat că ştim să ne apărăm, dar rămăsesem datori la capitolul atac, aşa că presa internaţională aştepta furia ofensivă a lui Iordănescu. Se spune că echipa nu se schimbă când merge bine. E doar un clişeu? Cu siguranţă da, dacă-l întrebăm pe selecţioner. Popa, Stanciu, Andone şi Hoban au rămas pe bancă, iar Torje, Chipciu, Keşeru şi Prepeliţă şi-au făcut apariţia pe teren. Surpriză mare pentru Petkovic, dar şi pentru fani. De ce să schimbi ceva care a mers bine?

Răspunsul e simplu. Ca să te aperi! Am renunţat la pressing-ul agresiv din meciul cu Franţa, determinarea ne-a lipsit şi am predat fără luptă cheile jocului. Am scăpat de două ori în primele 15 minute, la ocaziile lui Seferovic, dar era clar că nu vom scăpa la nesfârşit. Chipciu s-a făcut remarcat rapid. Prima dată prin efort, apoi prin incursiunea din minutul 18, în care a fost faultat de Lichsteiner. Penalty, execuţie sigură Bogdan Stancu şi conducem Elveţia! Nici noi nu ştim cum, dar, pe deasupra, dăm şi golgheterul EURO 2016. E bine s-ar spune, dar jocul scârţâie şi ştim că întrebările vor veni.

Schar îl testează pe Tătăruşanu (21), apoi avem şansa unui rezultat complet mincinos. Torje centrează, Săpunaru se bate cu un fundaş advers, rămâne la minge, dar loveşte bara! Gândul că puteam avea 2-0 ne rămâne într-un colţ al minţii, Raţ uită de Lichsteiner, fundaşul lui Juve centrează, dar Dzemaili dă pe lângă poartă. E pauză şi ne spunem din nou că e bine, chiar dacă nu contăm în atac şi ne lăsăm dominaţi.

Pintilii rămâne la cabine, Hoban îşi face apariţia pe teren, dar nu poate şterge greşelile lui Prepeliţă, din ce în ce mai multe. Campionul din Israel are o ocazie în minutul 47, dar trimite pe lângă. Nu poate fi rău, ne spunem, şi continuăm să ajungem în faţa porţii din întâmplare. Vine, însă, minutul 57. Corner de pe stânga, respingere şi uităm să mai ieşim la întâmpinare. Mehmedi prinde un şut violent, Tătăruşanu nu are nicio şansă şi tabela arată 1-1. E bine? Încă e bine, ne spunem. Un punct e un punct.

Asta viaţă! Un cuplu de aventurieri a vândut tot şi se plimbă cu iahtul

Elveţia are patru puncte virtuale, noi avem doar unul, deci ar trebui să atacăm. Dar n-o facem. Se mai accidentează şi Raţ şi intră Filip. Nu e bine, începem să ne spunem. Îi vedem pe Shaqiri şi Embolo cum ratează, nu mai contăm în atac, dar Grigore, Chiricheş şi Săpunaru rezolvă treaba în defensivă. Intră Andone, pe final, în locul lui Stancu, dar nu ne ajută prea mult. Terminăm la egalitate, 1-1, şi adunăm primul punct. E bine? Probabil că da, în măsura în care meciul decisiv îl vom juca cu Albania, duminică, de la 22:00, la Lyon.

Formații:

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Grigore, Raţ (St. Filip 61) – Pintilii (Prepeliţă 46), Prepeliţă – Toje, Stancu (Andone 83′), Chipciu – Keşeru. Antrenor: Anghel Iordănescu.

Elveţia: Sommer – Lichsteiner, Djourou, Schar, Ricardo Rodriguez – Xhaka, Behrami – Shaqiri (Tarashaj 90+1′), Dzemaili (Lang 83′), Mehmedi – Seferovic (Embolo 64). Antrenor: Vladimir Petkovic.

Cartonaşe galbene: : Prepeliţă 22′, Chipciu 24′, Keşeru 37′, Grigore 76’/ Xhaka 50′, Embolo 90+3′.

Arbitri: Sergei Karasev, Nikolay Golubev, Tikhon Kalugin; adiţionali: Sergei Lapochkin, Sergei Ivanov (toţi din Rusia); rezervă: Aleksei Kulbakov (Belarus).

Observatori: Herbert Fandel (Germania), Steen Dahrup (Danemarca).