Programul spectacolelor din cadrul Festivalului Internaţional de Teatru Nou

Niciun comentariu

Sâmbătă, 7 mai | 19,00 | Sala Mare (spectacol pe gradene) premieră:

Vârful aisbergului, de Antonio Tabares

Traducerea: Luminiţa-Voina Răuţ

Regia: Theodor-Cristian Popescu

Scenografia: Cosmin Ardeleanu

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1h30min. (fără pauză)

 

Sâmbătă, 7 mai | 21,30 | Platoul teatrului

Dancing graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25 min.

 

Sâmbătă, 7 mai | 22,00 | Sala Studio

Apă de mină, de Csaba Székely

Un proiect coordonat de Oana Stoica

Scenografia: Vladimir Iuganu

Producător: Teatrul ACT Bucureşti

Durata: 1h30min. (fără pauză)

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

 

Duminică, 8 mai | 19,00 | Sala Studio

Focus TeenAGER

Pisica verde, de Elise Wilk

Regia: Bobi Pricop

Scenografia: Irina Moscu

Producător: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi

Durata: 1h

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani!

 

Duminică, 8 mai | 20,00 | Sala Mare (spectacol pe gradene)

Operastracci, după o idee de Enzo Toma şi Silvia Ricciardelli

Regia, dramaturgia şi costumele: Enzo Toma

Scenografia: Lucio Diana

Producător: Centrul de Producţie Teatrală Koreja, Lecce, Italia

Durata: 1h

SPECTACOL DE TEATRU-DANS

 

Duminică, 8 mai | 21,30 | Platoul teatrului

Dancing graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25 min.

 

Duminică, 8 mai | 22,00 | Sala Studio

Focus TeenAGER

Pisica verde, de Elise Wilk

Regia: Bobi Pricop

Scenografia: Irina Moscu

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi

Durata: 1h

 

Luni, 9 mai | 19,00 | Sala Mare

Noul locatar, de Eugène Ionesco

Regia: Gábor Tompa

Costumele: Corina Grămoşteanu

Decorul & light-design: Helmut Stürmer

Producător: Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Durata: 1h20min. (fără pauză)

 

Luni, 9 mai | 21,00 | Platoul teatrului

Dancing graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria.

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25min.

 

Luni, 9 mai | 21,30 | Sala Studio

TeenAGER

Antisocial

Un spectacol de Bogdan Georgescu

Producător: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h.

Nerecomandat persoanelor sub 15 ani!

 

Marţi, 10 mai | 17,00 | Sala Mare

Directorul executiv, de Stig Larsson

Regia: Vladimir Anton

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 1h35min. (fără pauză)

 

Marţi, 10 mai | 19,00 | Sala Studio

The sunset limited, de Cormac McCarthy

Regia: Andrei şi Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul UNTEATRU Bucureşti

Durata: 1h30min. (fără pauză)

 

Marţi, 10 mai | 21,30 | Sala Mare

Focus TeenAGER

The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu, de Alan Bennett

Traducerea, regia şi scenografia: Vlad Cristache

Producător: Teatrul Excelsior Bucureşti

Durata: 2h40min. (cu pauză)

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

 

Miercuri, 11 mai | 18,00 | Sala Mare (spectacol pe gradene)

Identitate

Dramaturgia: Márton Imola

Regia şi coregrafia: Ferenc Fehér

Producător: Studio M, Sfântu-Gheorghe

Durata: 55 min.

Spectacol de teatru-dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

 

Miercuri, 11 mai | 20,00 | Sala Studio

Ibsen incorporated

Scenariu de Mihaela Michailov şi Catinca Drăgănescu, după scrierile lui Henrik Ibsen

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Bogdan Costea şi Andrei Morariu

Coregrafia: Mihaela Culda

Producător: ARPAS – Asociaţia Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului şi Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 1h30min. (fără pauză)

 

Miercuri, 11 mai | 22,00 | Sala Mare

Femei / bărbaţi, de Willy Russell

Regia: Vlad Massaci

Scenografia, Light Design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

Durata: 1h45min. (fără pauză)

 

Joi, 12 mai | 19,00 | Sala Mare

Family affairs, de Rosa Liksom

Un spectacol de Radu Afrim

Decorul: Tudor Prodan

Costumele: Cosmin Florea

Producător: Teatrul Odeon Bucureşti

Durata: 2h20min. (fără pauză)

Spectacolul conţine limbaj licenţios; interzis persoanelor sub 14 ani!

 

Joi, 12 mai | 21,30 | Sala Studio

De fapt e frumos, de Volker Schmidt

Decorul şi regia: Volker Schmidt

Costumele: Nina Kroschinske

Light-design: Botond Nosz

Producător: Teatrul German de Stat Timişoara

Durata: 1h35min. (fără pauză)

Nerecomandat persoanelor sub 15 ani!

 

Joi, 12 mai | 23,00 | Club Flex

MaRó, de Székely Csaba

Regia: Andi Gherghe

Scenografia: Adrian Ganea

Producător: Yorick Studio, Târgu-Mureş

Durata: 1h35min. (fără pauză)

Spectacol în limba română şi maghiară, cu traducere.

 

Vineri, 13 mai | 17,00 | Sala Mare (spectacol pe gradene)

Focus TeenAGER

Columbinus, de Stephan Karam şi PJ Paparelli

Regia: Horia Suru

Scenografia: Cristian Marin

Coregrafia: Sophie Duncan

Producător: Teatrul Municipal Baia Mare

Spectacol realizat în parteneriat cu The Dramatic Publishing Company, din Woodstock, Illinois, SUA

Durata: 2h10min. (cu pauză)

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani!

 

Vineri, 13 mai | 21,00 | cort, Piaţa Avram Iancu

În inima nopţii – Episodul Lear, cu inserţii de George Banu şi Monique Borie, după William Shakespeare

Scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Gavriil Pinte

Scenografia: Roxana Ionescu

Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea

Durata: 1h30min. (fără pauză)

 

Vineri, 13 mai | 22,30 | Sala Mare

Concert: Subcarpaţi

 

Sâmbătă, 14 mai | 11,00 | Sala Studio

Autopsie (a unor crime nevinovate), după două texte de Gérald Gruhn şi Vasile Leac

Regia: Florin Didilescu

Muzica: Marius Stoica

Producător: Trupa de teatru licean francofon AMIFRAN – Asociaţia Română pentru Apărarea şi Cultivarea Francofoniei din Arad

Durata: 1h

Spectacol în limba franceză

 

Sâmbătă, 14 mai | 18,00 | Sala Mare

Vertij

Scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu

Scenografia: Adrian Damian

Producător: Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Durata: 1h

Nerecomandat persoanelor sub 15 ani!

 

Sâmbătă, 14 mai | 19,30 | Sala Studio

Guppi, de Vasili Sigariev

Regia: Mucsi Zoltán

Decorul: Albert Alpár

Costumele: Kiss Julcsi

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Durata: 1h35min. (fără pauză)

 

 

Sâmbătă, 14 mai | 21,00 | Club Flex

Respiraţii, de Duncan Macmillan

Regia, conceptul scenografic, Light & Sound design: Radu-Alexandru Nica

Producător: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” Târgu-Mureş

Durata: 1h40min. (fără pauză)

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

 

 

Sâmbătă, 14 mai | 23,00 | Cafe Boeme Teatru

Concert Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers

 

Duminică, 15 mai | 17,00 | Sala Studio

Aglaja, după Aglaja Veteranyi

Dramatizarea: Alina Petrică

Conceptul şi coregrafia: Ştefan Lupu

Costumele: Cristina Milea şi Elena Gheorghe

Producător: Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Durata: 1h40min. (fără pauză)

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani!

 

Duminică, 15 mai | 19,00 | Sala Mare

Anul dispărut 1989, de Peca Ştefan

Regia: Ana Mărgineanu

Decorul şi costumele: Anda Pop

Producător: Teatrul Mic Bucureşti

Durata: 1h50min. (fără pauză)

 

Duminică, 15 mai | 21,30 | Sala Studio

(D)efectul Placebo, creaţie colectivă

Conceptul şi coregrafia: Ştefan Lupu

Instalaţia scenografică: Elena Dobîndă şi Andreea Simona Negrilă

Producător: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 1h30min. (fără pauză)

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani!

Category: Arad
Tags: , , , ,

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog introdu o adresă email validă.

Meniu