„Panzerul” a scris istorie contra „squadrei azzurra” pentru un loc în semifinalele lui Euro 2016

germ

Germania s-a calificat în semfinalele Euro 2016, după un meci dramatic cu Italia, decis la loviturile de departajare. După 1-1 în timpul regulamentar, cele două echipe s-au îndreptat spre loteria penalty-urilor, unde a fost nevoie de 18 execuţii pentru desemnarea câştigătoarei. O serie interminabilă, în care dramatismul a atins cote maxime. Totul s-a încheiat după 138 de minute de la primul fluier al ungurului Viktor Kassai.

Nationalmannschaft a deschis scorul în minutul 65, când Gomez l-a găsit excelent cu o pasă pe Hector, acesta a pasat înapoi, mingea a fost deviată de Bonucci și i-a venit perfect lui Mesut Ozil, care a trimis în plasă. Squadra Azzurra a reușit egalarea în minutul 78, prin Leonardo Bonucci, dintr-un penalty făcut cadou de Boateng, care a comis henț în propriul careu.

Campioanei mondiale i-a surâs șansa într-un final dramatic în fața Italiei, vicecampioana europeană, pe care nu o învinsese niciodată în opt meciuri precedente la turnee finale (patru victorii pentru azzurri și patru egaluri). După prima serie de câte cinci lovituri scorul a fost egal 2-2, cu câte trei ratări de fiecare parte. În cele din urmă, Manuel Neuer a parat execuţia lui Darmian, iar Hector a transformat lovitura de la 11 metri, deşi Buffon a atins balonul, iar Germania se pregăteşte de semifinala cu învingătoarea dintre Franţa şi Islanda.

Formații:

Germania: Neuer – Boateng, Hummels, Höwedes – Kimmich, Kroos, Khedira (Schweinsteiger 16), Hector – Ozil, M. Gomez (Draxler 72), T. Müller

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini (Zaza 120+1) – Florenzi (Darmian 87), Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio – Pellè, Éder (Insigne 108)