O nouă victorie la ultimul fluier: Șoimii Pâncota – Unirea Tărlungeni 3-2

pincota45

Divizionara secundă din Podgoria Aradului continuă seria partidelor interzise cardiacilor. După ce au fost la un pas să acceadă în playoff și au început cursa pentru salvarea de la retrogradare într-un mod nefericit, Șoimii au oferit o nouă partidă trăită la puls 200, iar la final a „smuls” in extremis, ca și la precedenta apariție acasă, un succes extrem de important în fața unei formații deja retrogradată.

Partida de sâmbătă dimineață a început sub nota de dominare a gazdelor, una însă sterilă, fără însă a avea ocazii cu adevărat periculoase, în afara unor șuturi slabe trimise de Dragalina sau Gâlcă. Și, în minutul 23, Tărlungeniul avea să deschidă scorul, după ce Sorin Marin l-a surprins pe Irimia cu un șut în cros de la 16 metri, din colțul careului mare. După 5 minute gazdele puteau egala, șutul lui Dragalina a fost respins la 8 metri, dar Forika a intervenit prin alunecare și a respins din fața lui Issa, care se pregătea să împingă balonul în poarta goală. În minutul 35, oaspeții au marcat din nou, prin Forika, dar acesta a fost semnalizat în poziție de offside, o decizie contestată de către cei de la Tărlungeni. Astfel, s-a intrat la cabine cu avantajul luat de formația din Brașov, dar repriza a doua avea să fie una extrem de spectaculoasă.

Egalarea a venit repede. În minutul 49, Gâlcă a centrat perfect de pe dreapta, Dragalina a reușit să retrimită la zece metri pentru Pirtea, iar acesta a șutat violent, balonul s-a dus în transversală, a căzut după linie și a reintrat în teren. Arbitrii au fost pe fază și au validat reușita gazdelor! După 6 minute același Pirtea a scăpat singur cu Burlui, dar tânărul portar brașovean a reușit să respingă salvator. Iar pe fondul dominării Pâncotei – la fel ca în prima repriză – a venit golul de 1-2. Cu 15  minute înainte de final, Sorin Marin a executat un corner de pe stânga, iar Petra a reluat spectaculos cu capul, pe spate, trimițând o boltă până la colțul lung.

Audiențe la Avocatul Poporului în Arad

Dar, la fel ca la meciul cu Vâlcea, gazdele nu s-au predat! Cu două minute înainte de final, Pâncota a recuperat un balon în propria jumătate, un adversar s-a aruncat la pământ și a solicitat intervenția medicilor, dar jucătorii gazdă au plecat pe contraatac. Mingea a ajuns la Alin Mihai, care a pătruns în careu și a șutat de la 13 metri la colțul lung pentru golul egalării! S-au arătat trei minute de prelungiri de la margine, iar în al doilea dintre ele Issa a trasat perfect de la 16 metri dar Burlui s-a întins excelent și a respins de la rădăcina barei! Faza a continuat, Dragalina i-a pasat lui Gâlcă, acesta a centrat în forță în fața porții, iar Issa s-a întins, a trimis mingea spre poartă, Burlui a respins, dar asistentul a ridicat fanionul și a dictat gol: 3-2. Oaspeții au protestat îndelung, dar ultimul fluier a consfințit succesul „șoimilor” .

Formații:

Pîncota: Irimia – Dan, Suciu (min. 65  – A. Mihai), Dubeștean, Siminic – Pavel, Issa – Gâlcă, Dragalina, Pirtea – M. Ion.

Unirea: Burlui – Vlăsceanu, Forika, Potecu, Seb. Bucur –  Petra – M. Burlacu,  Cocan (min. 62 – Monea, min. 76 – Ivan), Minciună, S. Marin (min. 90 – Podlesmîi) – I. Şerban.

Arbitri: Dorin Voina (Reșița) – Marian Truță (Sirineasa – Vâlcea), Doru Zamfir (Slatina)

Cartonașe galbene: A. Pavel / Șerban, Minciună

Observatori FRF: Aurel Vărzan (Cluj), Constantin Constantinescu (Slatina)