MASTERS Arad s-au remarcat la concursul național de înot de la Csongrad

mast

Arădenii nu ratează nici un concurs din zonă sau din țara vecină ! Experiența fiecărei participări îi duce cu un pas mai aproape de competiția mondială de seniori, visul oricărui sportiv, chiar și amator. De această dată, MASTERS ARAD, a fost la Csongrad, unde echipa a ocupat locul 13 în clasamentul pe echipe, din totalul celor 28, participante și a obținut 11 medalii.

Șase sportivi, reprezentanți ai clubului de amatori MASTERS ARAD, au participat la probele desfășurate în cea de a doua zi a concursului național de înot, din orașul Csongrad, Ungaria, ajuns la cea de a X-a ediție.

200 m bras:

LOCUL I :  Martin Liptak ( gr.V )

LOCUL IV : Norbert Rusu ( gr V )

50 m craul:

LOCUL II : Csaba Nagy ( gr. III )

LOCUL I : Cristian Stertl ( gr. IV )

LOCUL VI : Cristian Alin Dumitrascu Vekas ( gr. IV )

200 m craul:

LOCUL III : Cristian Alin Dumitrascu Vekas ( gr. IV )

Arădenii au obținut locul III la proba de 4X50 m ștafetă. În  clasamentul general al bărbaților, cel mai bine clasat arădean, dintre cei 38 de sportivi, a fost Norbert Rusu, care a încheiat competiția pe locul 20.  În ce privește clasamentul general pe echipe, MASTERS ARAD a obținut locul 13, din totalul celor 28 participante, la competiția națională a seniorilor din Csongrad. Arădenii se pregătesc, acum, pentru următorul concurs din Ungaria, care va avea loc la mijlocul lunii, la Totkomlos. Campionatul mondial al sporturilor acvatice, înot, sărituri și polo are loc în luna iulie, anul viitor. Competițiile profesioniștilor sunt urmate de cele masters, care se vor derula pe parcursul a 9 zile, la Budapesta și Balatonfured. Arădenii se pregătesc, deja, pentru cea de a XVII-a ediție a competiției mondiale a seniorilor, care inițial, trebuia găzduită de orașul mexican Guadalajara, însă din motive financiare, a ajuns la Budapesta. O ocazie excelentă pentru echipa MASTERS ARAD să bifeze o competiție de asemenea anvergură.