Mai greu decât se anticipa, promovarea se joacă: Lunca Teuz Cermei – Viitorul Feleacu 1-0

cermeeei

Prima manșă din barajul de promovare în Liga a 3-a le-a adus față în față la Cermei, pe campioanele județelor Arad și Cluj. Meciul a fost mai echilibrat decât se așteptau, poate, gazdele, care – totuși – au obținut un succes și au luat un mic avantaj în vederea partied retur.

Vaga și Nistor au strâns din dinți și s-au aflat pe teren pentru gazde, care au început hotărât, iar Bulza a trimis în plasă, dar a fost semnalizat offside. Oaspeții au echilibrat partida, au evoluat curajos, dar șutul lui Neamț mult pe lângă colțul lung nu a putut fi numit ocazie. În schimb, Cermeiul a fost periculoasă prin Bulza (șut în cros peste poartp și reluare de puțin pe lângă colțul scurt după pasa lui Popa) și Gurban, care în aceeași fază a ratat mai întâi cu capul, iar apoi a „înălțat prea mult zmeul” din numai 7 metri. În fine, Vereș a luftat din mijlocul careului chiar înainte de pauză și scorul pauzei a fost alb.

Partea secundă a debutat cu o ocazie imensă pentru Viitorul. Danciu, lansat excelent în careu de Neamț, a scăpat singur, dar bravul Fl. Rusu i-a respins șutul din numai 6 metri. Replica a venit imediat, dar Varga nu a putut trimite în plasă centrarea lui Purece, iar șutul lui Sălăjan a fost respins de lângă bară de Silaghi. Amfitrionii au rămas în atac și, în  minutul 65, au deschis tabela. Un corner de pe dreapta al lui Suslak, a fost atins de Gurban din 3 metri, Goga a atins și el balonul înainte de a intra în plasă. Clujenii au avut mai mult posesia din acel moment, dar pe două contre, Vereș a avut două finalizări de la distanță i-au dat ceva emoții lui Silaghi. Sălăjan a fost și el imprecise, dar din careu, pentru ca Fl Rusu să fie providential în fața lui Burz, după care Danciu a luftat din numai 5 metri cu toată poarta în față. Purece și-a încercat șutul de la marginea careului, dar ocaziile finalului de partidă le-a avut nou-intratul V. Brîndușe. Mai întâi, cermeianul a interceptat un balon din picioarele lui Mocan, dar a tras slab cu latul din numai 13 metri, iar apoi a reluat cu capul puțin pe lângă vinclu centrarera liberă a lui Nistor.

Cermeiul, în vacanță cu destule incertitudini. Cele mai mari sunt legate de păstrarea jucătorilor de la UTA

S-a încheiat 1-0, iar calificarea se va juca la Cluj sâmbăta viitoare.

Formații:

Cermei: Fl. Rusu – Ad. Popa, Cotoc, Gurban, Suslak – Purece, Varga, Nistor, Vereș – Bulza (83 Ghergar), Sălăjan (87 V. Brîndușe). Antrenor: Mircea Aslău

Feleacu: Silaghi – Burcă (69 Brie) N. Crișan, Mureșan, D. Moldovan – Macula, Goga – C. Crișan (85 Mocan), Danciu, Neamț (H. Moldovan) – Burz. Antrenor: Lucian Roșu

Arbitri: Marius Omuț (Oradea) – Ciprian Fiter (Sânmartin), Rareș Lakatos (Oradea).

Observatori FRF: Iulian Spătaru (Timișoara) și Teodor Biriș (Hunedoara)