Loteria penalty-urilor le-a surâs „galacticilor” pentru al 11-lea trofeu Europa Champions League

realmadrid

Real Madrid a câștigat finala Ligii Campionilor, la lovituri de departajare, împotriva lui Atletico Madrid, cu scorul de 5-3, după ce la capătul a 120 de minute scorul a fost 1-1, pe stadionul “San Siro” din Milano.

Echipa antrenată de Zidane a atacat mai mult și a deschis scorul în minutul 15, prin căpitanul său, Sergio Ramos, la fază suspectă de ofsaid, după o lovitură liberă executată de pe stânga de Kroos și deviată de Bale. Ramos a înscris împotriva lui Atletico și în minutul 90+3 al finalei din 2014 a Ligii Campionilor. Golul său a dus acel meci în prelungiri și Real s-a impus atunci cu 4-1.

În finala de la Milano, Atletico a acuzat șocul primirii golului și a fost rareori periculoasă până la pauză, Real rămânând la cârma jocului.

Atletico a obținut un penalty în primul minut al reprizei secunde, Fernando Torres fiind faultat de Pepe. Griezmann a ratat însă lovitura de la 11 metri, șutând în transversală. Francezul a devenit primul jucător care a ratat un penalty într-o finală de Liga Campionilor, după Arjen Robben (Bayern Munchen) în 2012.

Ocaziile ratate de Real s-au răzbunat în minutul 79, când a egalat Carrasco, după o centrare a lui Juanfran. Jucătorul belgian fusese introdus la pauză.

Au urmat prelungiri, în care Atletico a fost mai proaspătă, pe fondul oboselii lui Ronaldo și al problemelor musculare ale lui Bale.

Danilo l-a blocat pe Griezmann (99), apoi Real a replicat cu incursiunea lui Lucas Vazquez. În finalul celei de-a doua reprize de prelungiri, ambele echipe au avut situații de gol.

Au executat în ordine lovituri de departajare: Lucas Vazquez (gol) 1-0, Antoine Griezmann (gol) 1-1, Marcelo (gol) 2-1, Gabi (gol) 2-2, Gareth Bale (gol) 3-2, Saul Niguez (gol) 3-3, Sergio Ramos (gol) 4-3, Juanfran (ratare — bară), Cristiano Ronaldo (gol) 5-3

Real a ajuns la unsprezece succese în Cupa Campionilor sau Liga Campionilor. Real a mai câștigat această competiție în 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002 și 2014.

“460 de răniți în Catalonia”. Bastoane, gloanţe de cauciuc și oameni scoși cu forța de la vot. VIDEO

După Real, cele mai multe succese în Liga Campionilor le are AC Milan — 7.

Atletico a mai pierdut două finale în această competiție, în 1974, în fața lui Bayern Munchen, și 2014, chiar în fața lui Real. Atletico este singura echipă care a pierdut trei finale de Liga Campionilor, fără să câștige niciodată acest trofeu.

Totodată, Zinedine Zidane a devenit primul antrenor francez care a câștigat Liga Campionilor. Zidane o pregătește pe Real din luna ianuarie.

Fostul mare jucător francez a obținut Liga Campionilor și ca jucător, în tricoul lui Real, în 2002.

Echipele spaniole au triumfat de 16 ori în Liga Campionilor (de 11 ori Real, de 5 ori Barcelona).

În acest an, Real a încheiat pe locul 2 campionatul Spaniei, iar Atletico s-a clasat pe poziția a treia.

În actualul sezon, campionatul Spaniei s-a încheiat cu victoria Barcelonei, câștigătoarea de anul trecut a Ligii Campionilor.

Formații:

Real Madrid: 1. Keylor Navas — 15. Dani Carvajal (23. Danilo, 52), 4. Sergio Ramos (căpitan), 3. Pepe, 12. Marcelo — 19. Modric, 14. Casemiro, 8. Toni Kroos (22. Isco, 72) — 11. Gareth Bale, 9. Benzema (18. Lucas Vazquez, 77), 7. Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Atletico Madrid: 13. Jan Oblak — 20. Juanfran, 15. Stefan Savic, 2. Diego Godin, 3. Filipe Luis (19. Lucas Fernandez, 109) — 17. Saul Niguez, 12. Augusto Fernandez (21. Yannick Carrasco, 46), 14. Gabi (căpitan), 6. Koke (22. Thomas Parthey, 117) — 9. Fernando Torres, 7. Antoine Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.

Arbitru: Mark Clattenburg; arbitri asistenți: Simon Beck, Jake Collin; arbitri asistenți adiționali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toți din Anglia); arbitru de rezervă: Viktor Kassai (Ungaria)

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)