Liga 1: Steaua Bucuresti pierde la CFR Cluj dupa un meci catastrofal

download

Steaua Bucuresti a pierdut cu 2-0 partida cu CFR Cluj, in ultimul meci al zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 16 a stagiunii 2015/2016.

Golurile au fost marcate de Vitor Bruno si de Alexandru Paun.

Vitor Bruno a marcat un gol in minutul 32 la capatul unei faze splendide de atac a clujenilor. Lopes a centrat decisiv de pe flancul drept, iar Bruno a marcat simplu din fata lui Nita. S-a vazut insa pe reluari ca atacantul clujean era in pozitie de offside.

Steaua a fost incapabila sa joace un fotbal ofensiv, a parut mai tot timpul obosita si in special fara idei. Singurul sut pe poarta a fost unul anemic al lui Adi Popa in prima parte, prins usor de Marc.

Golul 2 a venit logic pentru gazde, Alexandru Paun marcand dupa ce Nita a iesit gresit pe o centrare, tot a lui Lopes, sutand apoi printre picioarele lui Varela. Stelistii au cerut hent la centrarea lui Paun dar pe reluari s-a constatat ca nu a fost nimic suspect.

Prima victorie asadar pentru CFR in fata Stelei din 2005 incoace, si acum 10 ani victoria venind tot in luna noiembrie.

In clasament, Steaua e pe 4 cu 27 de puncte, in timp ce CFR urca pe 8 cu 20 de puncte.

Desfasurarea intalnirii:

FINAL. CFR – Steaua 2-0!

Min.89: Stanciu ia si el un galben, sunt foarte nervosi jucatorii Stelei.

Min.85: Rapa ia un galben dupa un fault dur.

Min.83: Belek intra la CFR, a iesit Nascimento, ultima schimbare la gazde.

Min.81: O schimbare la fiecare trupa, iese Nouvier, intra Jakolis, iese Muniru si intra Breveeld.

Min.80: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR! 2-0 si Steaua pare total pierduta. Nita a gresit pe o centrare buna a gazdelor, a respins aiurea si Paun a marcat un gol simplu, desi Steaua a cerut hent.

Min.76: Galben Adi Popa pentru simulare.

Min.74: Iese Bruno, intra Paun, prima schimbare la gazde.

Min.71: A doua schimbare la oaspeti, iese Filip, intra Tudorie.

Min.69: Stelei nu ii iese nimic, pare si foarte obosita dupa acele 120 de minute jucate la Baia Mare.

Min.65: Sut bun Bruno de la marginea careului, usor alaturi.

Min.60: Hent Petrucci in jumatatea stelista.

Min.54: Minute bune facute de Steaua, care insista, insa nu se concretizeaza nimic pe tabela.

Min.46: Incepe partea secunda!

Min.45: Prima schimbare la Steaua, iese Tahar, intra Tade.

Cinci răniţi după ce un TIR a lovit o maşină pe A1

Min.45: Pauza, 1-0 CFR!

Min.43: Adi Popa trage de la distanta, prinde Marc. A fost primul sut pe poarta al Stelei!!

Min.41: Petrucci, ratare uriasa. Sut din plin careu usor alaturi de poarta lui Nita..

Min.38: Corner Steaua.

Min.31: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR! 1-0 pentru gazde, dupa ce Vitor Bruno a marcat simplu, din cativa metri, la capatul unei faze colective splendide ale ceferistilor. Splendid gol, venit din centrarea lui Lopes.

Min.28: Guliherme scapa singur in careu cu Marc, dar isi face preluarea prea larga si se rateaza faza..

Min.22: Nu se prea joaca nimic, Steaua nu poate sa puna in pericol prea mult poarta gazda.

Min.16: Rapa suteaza de la marginea careului in coltul lung, usor alaturi de poarta.

Min.13: Sut Petrucci de la distanta, mult alaturi.

Min.7: Vitor Bruno semnalizat in offside, in plin careul Stelei.

Min.3: Adi Popa e faultat dur de Camora la mijlocul terenului.

Min.1: Incepe partida de la Cluj!

INFO: Se tine un moment de reculegere pentru persoanele de care am amintit. Pe langa cei 30 de morti, sunt peste 160 de raniti, dintre care 80-90 grav, in stare critica.

INFO: Cateva persoane din galeria CFR-ului au intrat pe teren si au adus o coroana de flori in memoria celor 30 de persoane care au incetat din viata la tragicul accident de la Club Colectiv.

INFO: In tur a fost 1-1 pe Arena Nationala, Steaua egaland greu, prin Alexandru Tudorie pe final, in minutul 81.

INFO: Steaua va juca fara Kharja, care nu a fost recuperat pentru acest joc. Campionii vin dupa meciul de la Baia Mare din Cupa, in care au jucat 120 de minute si au batut la loviturile de la 11 metri, scor 4-1.

INFO: CFR a trecut si ea in sferturile Cupei, dupa 1-0 cu Viitorul 2.

INFO: Echipele de start:

CFR Cluj: T. Marc – Tiago Lopes, Larie, A. Muresan, Camora – Gomelt, Petrucci – Vitor Bruno, F. Gutierres, Nouvier – Cristian Lopez.

Steaua: Nita – Rapa, Varela, Tosca, Guilherme – Muniru, L. Filip – Adi Popa, Stanciu, Tahar – Chipciu.

INFO: Arbitru: George Gaman.

INFO: Partida se va televiza pe Digi, DolceSport si LookTV.

Categorie: mandri.ro