Djokovic umilit de Murray în finala mileniului

trophy
  • Andy Murray (Marea Britanie, 1 ATP) l-a învins pe Novak Djokovic (Serbia, 2 ATP) în finala Turneului Campionilor de la Londra, scor 6-3, 6-4, rezultat care îi asigură britanicului rămânerea în fotoliul de lider mondial.

Victorie istorică pentru Andy Murray: 6-3, 6-4 în faţa lui Novak Djokovic! Sârbul îl conducea pe britanic cu 24-10 în meciurile directe, însă Andy s-a aflat duminică într-o zi de graţie. Ajuns pentru prima oară în finala Turneului Campionilor, Murray a jucat perfect, iar la sfârşit a fost felicitat de rivalul său pentru acest lucru, dar şi pentru încheiera anului pe locul 1 mondial.

După doi ani şi jumătate în care Novak Djokovic şi-a dominat copios adversarii, se schimbă ştafeta în tenisul mondial! Djokovic, deţinătorul a 5 titluri ale Turneului Campionilor, nu a avut nicio şansă în meciul care a stabilit ierarhia finalului de an, contra lui Andy Murray. Deşi se chinuise timp de 3 ore şi 38 de minute în semifinala cu Milos Raonic (5-7, 7-6, 7-6), britanicul s-a transformat ca prin magie.

Murray şi-a început reprezentaţia la 4-3, reuşind break-ul decisiv după o presiune formidabilă pusă pe Djokovic. Britanicul şi-a adjudecat manşa fără emoţii, cu serviciul, pentru ca în actul secund să pornească lansat. Andy a continuat să joace încântător, s-a dus la 4-1, iar Nole nu a mai putut să pună probleme în ciuda unei serii de două game-uri, prin care s-a apropiat la 4-3.

După o oră şi 44 de minute, Andy Murray a converitt a treia minge de meci, scor 6-3, 6-4, împuşcând doi iepuri dintr-o lovitură. După ce a câştigat medalia de aur la Olimpiada din acest an, Andy a devenit campionul campionilor din ATP; intrând totodată în galeria tenismenilor care termină sezonul pe locul 1. Dar ambii finalişti au reuşit lucruri formidabile în 2016, fiind felicitaţi de marele Roger Federer după meci: “Djokovic a avut un început de sezon epic, iar Murray a avut un final de sezon epic. Felicitări, băieţi”!

Arădenii care plătesc impozitul auto la jumătate!

Categorie: mandri.ro
Tags: atp, djokovic, murray, numarul unu, tenis