Champions League: City, în premieră în semifinale, Realul – pentru a șasea oară consecutiv!

bruyne

Semnătura lui De Bruyne: Manchester City – PSG 1-0

Manchester City s-a calificat în premieră în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, pe teren propriu, în fața a 53.039 de spectatori,  în urma victoriei cu scorul de 1-0 (0-0) în fața formației Paris Saint-Germain, în manșa secundă a sferturilor. În tur, în capitala Franței, scorul fusese egal: 2-2

Belgianul Kevin De Bruyne (76) a marcat golul victoriei și al calificării, după 2-2 în tur, dar „cetățenii”’ au ratat și un penalty, prin Aguero (30). În primul meci, PSG irosise o lovitură de pedeapsă, prin Ibrahimovic.

Golul lui De Bruyne a fost de fapt singurul șut pe poartă expediat de formația engleză. Belgianul a dat lovitura cu un șut cu efect, în urma centrării furnizate de Clichy (76).

Campioana Franței, care a dominat teritorial partida de la Manchester, părăsește competiția pentru al patrulea sezon consecutiv în sferturile de finală.

Formații:

Manchester City: Joe Hart (căpitan) — Bacary Sagna, Nicolas Otamendi, Eliaquim Mangala, Gael Clichy — Fernandinho, Fernando — Jesus Navas, Kevin De Bruyne (Yaya Toure, 84), David Silva (Fabian Delph, 87) — Sergio Aguero (Kelechi Iheanacho, 90+3). Antrenor: Manuel Pellegrini.

PSG: Kevin Trapp — Gregory van der Wiel, Serge Aurier (Javier Pastore, 61), Thiago Silva (căpitan), Maxwell — Adrien Rabiot, Marquinhos, Thiago Motta (Lucas Moura, 44) — Angel Di Maria, Zlatan Ibrahimovic, Edinson Cavani. Antrenor: Laurent Blanc.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania)

realwolf

Ronaldo, dresor de lupi: Real Madrid – Wolfsburg 3-0

Real Madrid s-a calificat spectaculos în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, după ce a învins formația germană VfL Wolfsburg cu scorul de 3-0 (2-0), prin hat-trick-ul lui Cristiano Ronaldo, pe ‘„Santiago Bernabeu”, în manșa secundă a sferturilor de finală. Partid a fost urmărită de 80 de mii de oameni.

De la recorduri şi creşteri euforice la PRĂBUŞIRE: Pieţele globale înregistrează pierderi cumulate de 4.000 de miliarde dolari

Real Madrid a reușit o remarcabilă ‘„remontada’” după catastrofa din tur (0-2) și s-a calificat pentru a șasea oară consecutiv în penultimul act al competiției.

Eroul serii a fost Cristiano Ronaldo, care a reușit o triplă de senzație (16, 17, 77).

Cum era de așteptat, echipa lui Zidane s-a năpustit către poarta oaspeților de la fluierul de start, iar prima ocazie mare a venit în minutul 6, când mingea trimisă de Ramos a căzut pe bara transversală.

Madrilenii au avut o perioadă de excepție după primul sfert de oră, Ronaldo reușind „’dubla” în doar două minute (16, 17), marcând prima oară simplu, după o centrare deviată a lui Dani Carvajal, iar apoi cu capul din cornerul executat de Kroos.

Wolfsburg a suferit o lovitură grea în min. 32, când starul său Draxler a ieșit accidentat. Peste două minute, Luiz Gustavo (34) l-a întrebuințat pe Navas cu un șut.

Ultima fază periculoasă a primei reprize a fost finalizată de Bale (37) cu o lovitură de cap peste transversală.

Diferența s-a făcut în minutul 77, când Ronaldo a executat perfect o lovitură liberă, strecurând mingea printre Naldo și Josuha Guilavogui, aflați în zid. Ronaldo a ajuns la 16 goluri marcate în zece meciuri în actuala ediției de Champions League, precum și la al cincilea hat-trick în competiție.

Formații:

Real Madrid: Keylor Navas — Daniel Carvajal, Sergio Ramos (căpitan), Pepe, Marcelo — Luka Modric (Raphael Varane, 90+1), Casemiro, Toni Kroos — Gareth Bale, Karim Benzema (Jese Rodriguez, 84), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Wolfsburg: Diego Benaglio (căpitan) — Vieirinha, Naldo, Dante, Ricardo Rodriguez — Joshua Guilavogui (Bas Dost, 80), Luiz Gustavo — Bruno Henrique (Daniel Caligiuri, 73), Maximilian Arnold, Julian Draxler (Max Kruse, 32) — Andre Schuerrle. Antrenor: Dieter Hecking.

Arbitru: Viktor Kassai (Ungaria)