Ce revenire! Șoimii Pîncota – CSM Râmnicu Vâlcea  3-2

revenire

Negrul a avut de câștigat în Vinerea Neagră, iar succesul pîncotanilor are ceva divin în el. Cu un om mai puțin pe teren și pe un fond de dominare teritorială a celor de la CSM Râmnicu Vâlcea, „șoimii” au reușit să întoarcă spectaculos tabela pe final de meci. A fost 3-2 în cadrul etapei a patra a play-outului ligii secunde.

Combatantele au trecut peste perioada de tatonare, iar în decurs de numai două minute gazdele au avut două ocazii mari. Dragalina i-a oferit o pasă pe spate, pe culoar, lui Leucuța, acesta a tras cu spițul de la 14 metri, dar Fildan a respins. Imediat după, la un balon în adâncime, Ion i-a luat fața lui Pîrvulescu, dar s-a grăbit și a tras slab în condițiile în care scăpase singur. În minutul 6, Vâlcea a reacționat prin Firțulescu, care a tras de la 19 metri cu pământul, dar Irimia a fost atent. Ratarea lui Neagoe a anunțat golul de 0-1. În minutul 23, C. Stoica a primit un balon pe culoar, Dubeștean l-a luat în piept, dar puternicul atacant a pivotat și a trimis în plasă din 6 metri ușor lateral stânga. Vizitatorii nu au avut timp să se bucure, căci Leucuța a egalat după ce a trecut și de Fildan, pasa decisive aparținându-I lui Irimia. Pîncotanii s-au lăsat dominate până la pauză, dar oltenii nu s-au mai prezentat periculos în fața porții lui Irimia.

Partea secundă a fost de-a dreptul nebună, iar „centralul” Chioran a avut contribuția sa. Imediat după reluare, Dragalina a finalizat cu stângul, I. Stoica a deviat cu brațul, dar jocul a fost lăsat să continue. Au urmat minute de joc dur și nervi. Fostul utist, Dragoș Firțulescu, a fost trimis mai repede la cabine după un fault fără minge, însă avantajul numeric al vâlcenilor nua durat decât 4 minute. Dan Daniel a făcut fault de galben și cum era al doilea a văzut și el „roșu”. Se întâmpla în minutul 55 și se juca deja zece la zece. Între timp, Fildan mai salvase o minge grea la un șut deviat al lui Leucuța. Brusc, jocul s-a mutat la cealaltă poartă, iar bara din dreapta și transversala l-au salvat pe Irimia șa șuturile-centrare ale lui Georgescu și Dumitrașcu. Dorind să întrerupă o contra periculoasă a adversarilor, Alex Leucuța a intrat dur la Piscanu și a fost și el eliminat. Inferioritatea numerică a gazdelor a avut efect imediat și pe tabelă, căci Georgescu a trimis la colțul lung din 12 metri pentru 1-2 (min. 69).

Kovesi a sesizat CSM pentru verificări în urma afirmațiilor lui Tăriceanu

Din acel moment, se părea că va fi un monolog al trupei lui Dulcea, dar lucrurile au stat altfel. Gazdele au riscat și în minutul 83 au obținut un penalty după capul lui Mihai în mâna lui Dumitrașcu. Dragalina nu a greșit de la punctul cu var și era din nou egalitate. Oaspeții au revenit în atac, iar Irimia a avut destulă treabă la șuturile de la semidistanță ale lui Georgescu și Artean. Apoi, pe o contra, a venit și lovitura de grație. Mihai a redublat pentru Dragalina, care l-a executat pe Fildan cu o scăriță elegantă din 13 metri lateral dreapta. Era minutul 90 și „alb-negri” au apărat eroic u avantaj ce le-a adus trei puncte immense în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Formații:

Pîncota: Irimia – Dan, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Issa, Pavel (75 Suciu) – Leucuța, Dragalina, Pirtea (88 Vasi) – M. Ion (46 Al. Mihai).

Rm. Vâlcea: Fildan – Oct. Vasile, Pîrvulescu (31 Cucui), I. Stoica, Dumitraşcu – Artean – Firţulescu, Piscanu, A. Neagoe (58 B. Geantă),  R. Georgescu – C. Stoica (77 Voinea).

Arbitri: Marius Chioran – Iulian Szekely (ambii din Cluj), Marius Bălan (Dej).Rezervă: Aurel Vărzan (Oțelul Roșu).

Cartonașe galbene: Dan (2), Dubeștean, Pavel, Issa, Pascariu, Irimia / Georgescu,  Dumitrașcu

Cartonașe roșii: Dan (min. 55), Leucuța (min. 67) / Firțulescu (min. 51)

Observatori FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara), Daniel Sabău (Zalău)