Cătălina Ponor nu a reuşit să îşi stăpânească emoţiile la bârnă şi a comis mai multe erori, care au făcut ca arbitrii să îi acorde doar 14.000. Aceasta a fost ultima evoluţie a unui sportiv român la Rio, în concursul de gimnastică.

România termină concursul de gimnastică fără vreo medalie, lucru unic în ultimii 44 de ani. În 1972, la Munchen, delegaţia noastră se întorcea pentru ultima oară în ţară fără a urca pe podium.

Finala câştigată de sportiva olandeză Sanne Wevers (15.466). Podiumul a fost completat de americancele Lauren Hernandez (15.333) şi Simone Biles (14.733).

Marea surpriză a acestei finale vine din partea gimnastei olandeze Sanne Wevers care și-a adjudecat medalia de aur. Simone Biles, care era văzută ca învingătoare a probei, a arătat că are şi limite. A greşit la bârnă, unde a obţinut doar 14.733, cu aproape un punct mai puţin faţă de calificări. Biles a luat a patra sa medalie la Rio, după cele trei de aur, cu echipa, la individual compus şi sărituri.