Avem trei românce în turul III

Irina Begu

Irina Begu s-a alăturat Simonei Halep şi Monicăi Niculescu şi s-a calificat în turul III de la Miami. Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat spectaculos în runda a treia a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, vineri, după ce a dispus de germanca Sabine Lisicki, cap de serie numărul 29, cu 6-4, 1-6, 7-6 (2).

Begu (25 ani, 35 WTA) a revenit în setul decisiv de la 1-5, a condus cu 6-5 și a servit pentru meci, dar Lisicki (26 ani, 37 WTA) a trimis meciul în tiebreak, unde românca s-a impus cu 7-2.

Irina Begu a obținut, după două ore și 21 de minute, prima sa victorie în fața Sabinei Lisicki, germanca învingând în primele trei confruntări: 6-0, 6-1 în semifinale la Dallas, în 2011, 6-2 (abandon Begu) în primul tur la Beijing, tot în 2011, și 6-3, 6-4 în turul al doilea la Madrid, în 2014.

Irina Begu și-a asigurat un cec de 36.170 dolari și 65 de puncte WTA pentru a treia sa victorie în 2016 (patru înfrângeri).

Următoarea adversară a româncei va fi învingătoarea dintre elvețianca Belinda Bencic (19 ani, 10 WTA) și jucătoarea cehă Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA).

Tot vineri, Monica Niculescu (28 ani, 33 WTA) s-a calificat în turul al treilea după 6-1, 3-6, 6-0 cu chinezoaica Shuai Peng. Niculescu o va înfrunta în turul următor pe Coco Vandeweghe, o americancă de 24 de ani, aflată pe locul 38 în lume. Vandeweghe a câștigat ambele partide cu Monica, în 2013, în primul tur la Stanford, cu 6-0, 6-3, și anul trecut la Eastbourne, în primul tur, cu 7-5, 2-6, 6-1.

Veşti bune pentru românii cu credite în lei. Costul leilor a scăzut la un minim istoric

Categorie: mandri.ro
Tags: irina begu, miami, monica niculescu, simona halep, tenis