Victime sigure sub Tâmpa: FC Brașov – Șoimii Pîncota 3-0

bvpinc1

FC Brașov merge în play-off după o victorie lejeră, scor 3-0, în meciul cu Șoimii Pîncota. La meci au asistat circa 1500 de suporteri. În minutul 10 al meciului la tribuna oficială și-a făcut apariția și Ioan Neculaie. Patronul stegarilor a avut parte de o primire extrem de ostilă din partea fanilor, astfel că la pauză acesta a părăsit stadionul. Meciul a fost tranșat rapid de „stegari”, care s-au desprins rapid grație dublei lui Marius Matei.

Mai întâi (min. 6), golgheterul ardelenilor a beneficiat de o pasă a lui Vagner, a plecat spre poartă de la 40 de metri, a trecut și de fundaşul Crişan, a intrat în careu şi l-a executat pe Paşcalău cu un şut la colţul lung. Șapte minute mai târziu, același Matei înscris de la 16 metri, în urma unei acţiuni personale. Totuși, la 0-0, Gâlcă a avut o bună ocazie de a deschide scorul după ce Andor și M. Marin s-au încurcat reciproc, dar mijlocașul Pîncotei a finalizat exact în brațele lui Iacob. Nici Dragalina nu a putut să-l învingă pe goalkeeperul gazdelor cu un șut din lovitură de la 22 de metri pe colțul scurt. „Alb-negrii” nu au avut puterea să întoarcă jocul, prilej pentru Bogdan Rusu să încheie conturile încă din minutul 56, după ce pătruns pe dreapta și a șutat frumos la colţul lung.

Formații:

FC Braşov: Fl. Iacob – Vagner, Puţanu, M. Marin, Andor – I. Manole (76 Pamfile), Pană (60 Avram), Al. Coman, Rusu – Alupoaie, M. Matei (67 D. Ene). Antrenor: Adrian Szabo

Şoimii: Paşcalău – Siminic, H. Crişan (46 Fuchs), Dubeştean, D. Dan – C. Suciu – Mandache (67 Farcaș), Dragalina, Issa, Fl. Gîlcă (51 M. Ion), – A. Mihai. Antrenor: Zsolt Muzsnay

Pîncota, obligată să-și ia revanșa în fața Tărlungeniului: „Să ne adunăm pentru trei puncte importante!”

Arbitri: Andrei Antonie (București) – Daniel Vlase, Florin Vișan (ambii din Galați). Rezervă: Călin Lazăr (Mediaș).

Observatori FRF: Ion Olteanu (București) și Cristian Petropulos (Alba Iulia)