Polonia e prima sefrt finalistă de la Euro. Loteria penalty-urilor le-a surâs slavilor în fața Elveției

saquiri

Echipa naţională de fotbal a Poloniei a câştigat, sâmbătă, meciul cu reprezentativa Elveţiei, scor 1-1, (5-4 după loviturile de departajare) în prima optime de finală de la Euro 2016, disputată la Saint Etienne. În urma acestui rezultat, polonezii s-au calificat în sferturi.

Naţionala Poloniei s-a calificat în sferturile de finală la Campionatul European din Franţa, scor 1-1, (5-4 după executarea loviturilor de departajare), în meciul cu Elveţia.

Goluri:

0-1: Grosicki poartă o acţiune, are noroc şi rămâne cu mingea la picior, pasează mai departe, Milik are inspiraţia de a lăsa balonul să treacă, iar Kuba Blaszczykowski finalizează calm, cu dreptul, pe sub Sommer.

La loviturile de departajare, Elveția a ratat prin Granit Xhaka, iar Lichtsteiner, Shaqiri, Schaer și Rodriguez au transformat, în timp ce toți cei cinci polonezi au marcat, Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski și Krychowiak.
Formații

Elveția: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djorou, Rodriguez – Behrami (Fernandes 77), Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Embolo 58), Mehmedi (Derdiyok 70) – Seferovic. Selecţioner: Vladimir Petkovic.

Polonia: Fabianski – Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyc – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 101′), Grosicki (Peszko 104′) – Milik, Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawałka.

Cartonaşe galbene: Schar 55′, Djorou 117′ / Jedrzejczyk 58′, Pazdan 112′.

Arbitri: Mark Clattenburg, Simon Beck, Jake Collin; adiţionali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toţi din Anglia); rezervă: Tasos Sideropoulos (Grecia).

Observatori: Nikolay Levnikov (Rusia), Nodar Akhalkatsi (Georgia).

Ironia sorții: Statuia lui Ronaldo din Madeira a fost vandalizată după Gala Balonului de Aur. Pe soclul statuii scrie că Ronaldo e "cel mai bun jucător din nume", dar câștigător al galei a fost Messi

Stadion: Geoffroy Guichard, Saint Etienne.

Categorie: mandri.ro
Tags: euro 2016 polonia elveția Shaqiri