Oraşul Pecica îmbracă straie de sărbătoare. Timp de cinci zile cei care vor să petreacă au la dispoziţie un program diversificat.
MARŢI, 10 MAI
19:00 – Ziua Independenţei şi Ziua Regalităţii (Sala Festivă a Primăriei Oraşului Pecica)
JOI, 12 MAI
18:00 – Cupa Oraşului la fotbal în sală (Sala Mare de Sport)
19:00 – Piesă de teatru: „V-o dă vodă” (Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu”)
20:00 – Spectacol de divertisment cu Vasile Muraru (Casa de Culturã)
VINERI, 13 MAI
09:30 – Festivalul „Păstrători de Tradiţii”
18:00 – Cupa Oraşului la fotbal în sală (Sala Mare de Sport)
18:00 – Formaţia de dansuri maghiare Bojtocska
18:15 – Formaţia Búzavirág alături de Atelierul de dans Cuháré şi orchestra Menkű din Szeged (Ungaria)
21:00 – Corul de femei din Oroszlány (Ungaria)
21:30 – Formaţia Aranykalász
22:00 – NÓTÁR MARY
23:00 – Bal stradal cu Formaţia Roulette
SÂMBĂTĂ, 14 MAI
09:30 – Festivalul „Identitate şi tradiţie”
17:00 – Lansarea volumului „Amurguri mistuite” de Eugenia Ponta Pete (Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu”)
18:00 – Finalele Cupei Oraşului la fotbal în sală (Sala Mare de Sport)
18:00 – Dans modern: Clubul Elevilor Pecica
18:30 – Demonstraţie de Zumba
18:50 – Formaţia Forever
19:05 – Formaţia Romaflores
19:15 – Q Band din Arad cu Claudia Iuga
20:00 – Melisa Ţolea
20:20 – Radu Moş şi fetele
21:20 – Remember Cenaclul „Flacăra” cu Andrei Păunescu, Maria Maria şi Vlady Săteanu
22:20 – Coregrafie cu foc cu trupa Hypnosis
22:35 – ANTONIA
23:30 – Bal stradal cu Ionuţ Langa
DUMINICĂ, 15 MAI
11:00 – Şedinţa festivă a Consiliului Local Pecica (Sala Festivă a Primãriei)
18:00 – Demonstraţie canină prezentată de Şcoala şi pensiunea canină Kalypsoland (Parcul Sfânta Treime)
18:00 – Formaţia Ardeleana a Pensionarilor din Arad
18:15 – Formaţia de dansuri din Caransebeş
18:35 – Formaţia Zorile din Felnac
19:00 – Ansamblul Florile Mureşului şi Maria Aiftincăi din Vladimirescu
20:00 – Ansamblul Păstrătorii Tradiţiei
22:00 – Spectacol folcloric prezentat de formaţia Ilie Paşca – Paul Paşca, cu Cosmin Paşca, Florin Budău, Paula Paşca, Nicu Vesa şi Simona Boncuţ.
23:00 – Foc de artificii.