Visul continuă: CS Mioveni – UTA 1-2 (1-1)

miouta

Echipa fanion a Aradului și-a luat revanșa față de Mioveni în cel mai bun moment posibil. În al doilea meci din play-offul ligii secunde, UTA a avut puterea să repare eroarea lui Miron din startul confruntării din județul Argeș și să găsească și golul de 3 puncte cu 4 minute înainte de final. Miercuri, „alb-roșii” au din nou treabă multă pe terenul echipei trimise în afara zonei promovabile, Chindia Târgoviște.

Ambele formații au lăsat garda încă din start, iar ritmul a fost excelent pe un gazon ca o masă de biliard. În minutul 3, arădenii au avut o primă situație, după ce Polgar a centrat de pe dreapta, iar Curtuiuș a reluat cu capul pe lângă colțul lung. Argeșenii au reacționat imediat, iar în minutul 8 au modificat tabela. Calvin a centrat plouat în careu, Miron a ieșit pe sub balon, iar Năstăsie a marcat simplu cu capul din numai 6 metri. Deși a stat și mai sus în teren, UTA nu a reușit să ofere o reacție imediată, în timp ce Miron a mai fost nevoit să intervină la șutul din unghi al lui Ayza. Totuși, după minutul 20, „alb-roșii” au accelerat construcția, iar rezultatul s-a văzut și pe tabelă. În minutul 26, Copil l-a deschis pe stânga cu călcâiul pe Burlă, acesta a centrat excelent, iar Curtuiuș a trimis o lovitură puternică de cap din 8 metri în stânga lui Croitoru , care nu poate evita golul. La faza următoare, Man l-a deschis cu o pasă înaltă pe Strătilă, aceasta a pătruns în viteză în careu, dar șutul său cu stângul a fost blocat la sacrificiu de Toriște. Arădenii au prins curaj, iar Copil l-a pus serios în difucultate pe goalkeeperul advers cu un șut cu pământul de la 23 de metri. Cinci minute mai târziu, și Man a dezlănțuit un șut de la 17 metri ce a ocolit de puțin vinclul porții adverse. Gazdele și-au complicat situația cu 3 minute înainte de pauză, când Gugu a văzut al doilea avertisment al meciului și a fost eliminat. Dar, cei care au terminat repriza în atac au fost argeșenii, iar lovitura de cap a lui Ayza a trecut foarte puțin pe lângă bara din dreapta lui Miron. Scorul pauzei a fost 1-1.

Debutul de repriză secundă a fost din nou pe contre, cu gazdele ceva mai periculoase. În minutul 51, Burlă a intervenit decisiv în fața lui Nilă care era pregătit să reia în plasă pasa lui Ayza. Zece minute mai târziu, Biceanu a tras puternic pe colțul scurt, iar Miron a reținut în doi timpi. UTA s-a trezit de abia în minutul 67, când Rus a finalizat din 5 metri în Croitoru după pasa inteligentă a lui Copil. Un minut mai târziu, același portar al argeșenilor a intervenit curajos tot în fața lui Cipri Rus angajat în careu de Botiș. Presiunea „alb-roșiilor” s-a intensificat, dar asta și pentru că toate schimbările lui Nagy au fost cu caracter ofensiv. Intrarea lui Roman chiar avea să fie determinant și asta pentru că fostul international de juniori a centrat perfect la „capul” lui Manea ce s-a dus la colțul lung: bară-gol. Era 1-2 în minutul 86, iar același Alin Roman putea liniști de tot apele dacă șutul său din 10 metri ar fi avut și precizie nu numai putere. Până la ultimul fluier, arădenii au mai avut două contre tăioase, în timp ce gazdele au mai produs doar o centrare șutată a lui Florescu respinsă cu pumnii de Miron.

„Dulăul” consideră că nicio remiză nu e de lepădat la Baia Mare pentru UTA

Formații:

Mioveni: Croitoru – Calvin, B. Stoica, Vișa, Toriște (46 Tirică) – Biceanu (78 Vintilă), Gugu – Florescu, Năstăsie, Ayza – Nilă (59 Popa). Antrenor: Marius Stoica

UTA: Miron, Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (59 Rus), Chindriș, Tănase (74 Vlad), Copil (80 Roman) – Man, Curtuiuș. Antrenor: Roland Nagy

Arbitri: Eduard Ioniță (Constanța) – Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), Ionuț Babadac (Alexandria). Rezervă: Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea)

Cartonașe galbene: Gugu 22 și 42 / Strătilă 6, Man 65

Cartonaș roșu: Gugu (42)

Observatori FRF: Ioan Mureșan și Gabriel Bodescu (ambii din București)

***

Play-off-ul ligii secunde, seria de Vest

FC Brașov – Chindia Târgoviște  3-2

Rusu 42 și 72, Coman 70 / Cherchez 31, B. Vasile 58 .

FC Baia Mare – Gaz Metan Mediaș  1-2

Pop 53 / Gavra 4 și 68

CS Mioveni – UTA   1-2

Năstăsie 6 / Curtuiuș 26, Man 86

Clasament

1. Gaz Metan 2              2              0              0              5-2          27
  2. UTA Arad 2              2              0              0              5-2          26
  3. Chindia Tg. 2              1              0              1              5-4          23
  4. FC Braov 2              1              0              1              4-5          22
  5. Baia Mare 2              0              0              2              2-5          17
  6. CS Mioveni 2              0              0              2              2-5          17

Etapa următoare (19-20 aprilie): Gaz Metan – FC Brașov, Chindia Târgoviște – UTA, CS Mioveni – FC Baia Mare.