Un prim test victorios pentru UTA în Austria

manman

Dacă la Arad conducerea clubului a anunțat că se bate cu ACS Poli pentru locul din Liga 1 ce va fi pierdut de Rapid, echipa „alb-roșie” își vede de antrenamente în cantonamentul din Austria. În această seară, UTA a disputat primul test al stagiului de pregătire, la Gmund, cu formația locală de Liga a 4-a.

Meciul a început cu aproximativ 25 de minute întârziere, din cauza unei ploi torențiale Primul act a fost clar la dispoziția arădenilor, care au intrat cu 3-0 la pauză, după golurile marcate de Dennis Man – 2 (foto) și Alex Manea. Deși trupa lui Roland Nagy a fost la controlul partidei și în partea a doua și și-a creat și câteva ocazii, scorul nu s-a mai modificat.

Cele două garnituri aliniate de antrenorii arădeni au fost:

Prima repriză: Miron (30 Mara) – Covaci, Manea, Gligor, Burlă – Costin, Jorza, Chindriș, Hlistei – Man, Curtuiuș.

Repriza a doua: Mara (60 Stanciu) – Iuga, Tănase, Copaci, Dinculescu – Costin, Copil, Stahl, Vlad – Rus, Petre.

Sorin Strătilă a rămas pe margine, după o ușoară afecțiune la gleznă, staff-ul tehnic nedorind să-l expună riscului provocat de terenul greu.

Pe 18 iulie, echipa arădeană va fi față în față cu SC Landskron.