UEFA Champions League: Saul rezolvă primul act al semifinalei Atletico – Bayern

3077382 heroa

Atletico Madrid a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe stadionul ”Vicente Calderon”, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal.

Unicul gol a fost reușit de Saul Niguez (11), la capătul unui meci dominat categoric de Bayern. Bavarezii au terminat în avantaj la toate capitolele, mai puțin la goluri, având o posesie a mingii covârșitoare de 69%.

Fiecare formație a avut câte o bară, iar oaspeții au cerut vehement un penalty, în min. 28, la un henț în careu comis de Augusto Fernandez.

Defensiva totală pusă în scenă de Simeone a dat încă o dată roade, fiind din nou impenetrabilă după ce a scos-o pe FC Barcelona din cursa spre trofeu.

Atletico a avut un început excelent de meci, Saul (4) și Torres (8) ratând primele ocazii ale madrilenilor. Saul Niguez a marcat în minutul 11 la capătul unei acțiuni personale, în care a trecut de Bernat, Xabi Alonso și Alaba, înainte de a-l învinge pe Neuer cu un șut cu efect.

Bayern a reacționat imediat, dar șutul lui Vidal a fost respins de pe linia porții de Gimenez (12).

Echipa lui Guardiola a preluat controlul jocului, iar Douglas Costa (25) a încercat să-l surprindă pe Jan Oblak, însă șutul său din lovitură liberă s-a dus în plasa laterală.

Până la finalul primei reprize, tot Atletico a fost mai periculoasă, prin Griezmann (30) și Koke (44), dar scorul a rămas neschimbat.

Repriza secundă a adus o echipă Bayern decisă să facă totul pentru egalare, iar Alaba (54) a trimis mingea în bară cu un șut de la 20 de metri. Javi Martínez (56) a fost aproape de egalare, dar reluarea sa a fost reținută de Oblak. Portarul sloven a avut o intervenție salutară și în min. 73, la șutul de la distanță al lui Vidal.

Clujul și Oradea ușurează viața locuitorilor cu aplicații IT utile. Capitala rămâne codașă

Bayern a riscat și Atletico își putea mări avantajul, dar Torres (75) a nimeri bara, pentru ca apoi șutul lui Koke să fie reținut de Neuer.

Campioana Germaniei a fost lipsită de inspirație și, deși a mai avut ocazii de gol prin Alaba (80) și Vidal (90+3), nu a reușit să găsească soluția pentru a desface apărarea madrilenă.

Bayern va încheiat, în manșa a doua, de la Munchen, pe 3 mai, să evite a treia eliminare consecutivă din semifinalele competiției.

Formații:

Atletico: Jan Oblak — Juanfran, Jose Gimenez, Stefan Savic, Filipe Luis — Koke, Augusto Fernandez, Gabi, Saul Niguez (Thomas Partley, 85) — Antoine Griezmann, Fernando Torres. Antrenor: Diego Simeone.

Bayern: Manuel Neuer — Philipp Lahm (căpitan), Javier Martinez, David Alaba, Juan Bernat (Mehdi Benatia, 77) — Xabi Alonso — Douglas Costa, Thiago Alcantara (Thomas Muller, 70), Arturo Vidal, Kingsley Coman (Franck Ribery, 64) — Robert Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.

Arbitru: Mark Clattenburg (Anglia)

Cartonașe galbene: Douglas Costa (40), Benatia (82), Neuer (82), Saul Niguez (85), Vidal (88)