UEFA Champions League: Griezmann îi spune Barcei fuera! Bayern a riscat doar până în minutul 36

atletico

Griezmann, erou pe ”Vicente Calderon”:  Atletico Madrid – Barcelona 2-0

Atletico Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe deținătoarea trofeului, FC Barcelona, cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe ”Vicente Calderon”, în manșa a doua a sferturilor de finală. În tur, catalanii câștigaseră doar cu 2-1.

1-0 (36): Griezmann a înscris cu o lovitură superbă de cap. Însă este de remarcat şi centrarea pe care a dat-o Juanfran, cu exteriorul piciorului stâng. Griezmann s-a desprins din marcaj şi a reluat cu capul la vinclul de la colţul scurt.

2-0 (pen. 88): Filipe Luis poartă un contraatac început din propria jumătate, madrilenii scapă trei contra unu, fundaşul brazilian încearcă să paseze pentru Griezmann, iar Iniesta face henţ intenţionat în careu. Penalty şi cartonaş galben! Execută Griezmann, Ter Stegen ghiceşte scorul, dar adversarul României de la EURO trimite în plasa laterală şi face 2-0!

În minutul 90+1 Iniesta a șutat, mingea s-a lovit de braţul lui Gabi, dar arbitrul italian a dictat lovitură liberă de la 16 metri. Reluările au arătat că jucătorul lui Atletico era în careu şi că centralul peninsular a comis o mare greşeală.

Formații:

Atletico Madrid: Oblak – Juanfran, Godin, Lucas, Filipe Luis – Augusto (Savic 90+3), Gabi, Saul, Koke – Griezmann ( Correa 90), Carrasco (T. Partey 74)

Barcelona: Ter Stegen – Alves (Sergi Roberto 64), Pique, Mascherano, Alba – Busquets, Iniesta, Rakitic (A. Turan 64) – Neymar, Messi, Suarez.

bayern

Vidal a recidivat și În Portugalia: Benfica – Bayern Munchen 2-2

Bayern Munchen s-a calificat fără emoții în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a terminat la egalitate cu Benfica, la Lisabona, scor 2-2 (1-1), în manșa a doua a sferturilor de finală. În prima manșă, partida a fost decisă de Vidal, cu un golul din minutul 2.

Boala raziilor ANAF. Câţi patroni sunt vizaţi de controale şi ce amenzi usturătoare primesc

1-0 (27): A fost o centrare între fundaşii centrali ai lui Bayern, Neuer a ieşit greşit din poartă şi Jimenez a marcat cu o lovitură de cap

1-1 (36):  Lahm a centrat de pe partea dreaptă, apărarea portughezilor a respins în faţă, Vidal a venit şi a tras în forţă, de la 20 de metri

1-2 (52): Muller a marcat în minutul 52, după un corner şi o prelungire a lui Javi Martinez

2-2 (76): Talisca a marcat direct din lovitură liberă

Formații:

Benfica: Ederson – Andre Almeida, Lindelöf, Jardel, Eliseu (Jovic 88) – Fejsa, Renato Sanches – Salvio (Talisco 68), Pizzi (Guedes 58), Carcela – Raul Jimenez.

Bayern: Neuer – Lahm, Kimmich, Javi Martínez, Alaba – Xabi Alonso (Bernat 90), Vidal, Thiago – Costa, Ribèry (Gotze 90+2), Müller (Lewandowski 84)