Simona Halep, prima victorie în 2016. Românca s-a califica în sferturile turneului de la Sydney

14455318136cda951e

Simona Halep a obținut prima victorie din 2016 și s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Sydney. Astfel, românca a învins-o pe Caroline Garcia (Franța) cu 6-4, 2-6, 6-1. Competiția este dotată cu premii totale de 687.900 de dolari, potrivit Agerpres.

Halep, numărul doi în ierarhia feminină mondială și principala favorită a turneului de la Sydney, unde a intrat direct în optimile de finală, s-a a câștigat după o oră și 53 de minute. Meciul a fost unul echilibrat, mai puțin în ultima parte, când românca s-a detașat decisiv.

Românca, care a renunțat săptămâna trecută la turneul de la Brisbane, din cauza accidentării la tendonul lui Ahile, a solicitat de două ori intervenția cadrelor medicale în meciul cu Garcia. Totuși, ea a aputut să ducă partida la bun sfârșit.

Garcia a avut un început promițător al meciului și a condus cu 1 – 0 și 2 – 1, dar Simona a egalat de fiecare dată, apoi a reuști un break și s-a desprins la 4 -2. La scorul de 5 – 3, Garcia a ratat o mingie de break. Simona a înceiat prumul set cu 6 – 4, în 43 de minute.

Franțuzoaica a condus ostilitățile și în setul al doilea, având un ghem avans până la 3 – 2. Atunci, ea a reușit să câștige serviciul Simonei și s-a dus la 4 – 2. Garcia a dus scorul la 5 – 2, iar românca, chiar dacă s-a consultat cu Darren Cahill (antrenorul ei), a cedat setul cu 2 – 6, în 33 de minute.

În ultimul set, franțuzoaica a luat primul ghem, după ce Halep a irosit o mingie de break. Totuși, Simona a jucat din ce în ce mai bine, iar adversara nu a reușit să-i facă față.

Mircea Diaconu, reacție după discursul susținut de Monica Macovei în Parlamentul European: "Nu mai are nicio putere"

Simona Halep și-a asigurat un cec de 19.660 de dolari și 100 de puncte în clasamentul WTA.

Românca în vârstă de 24 de ani, după ce a trecut de Caroline Garcia, se va întâlni în sferturi cu Karolina Pliskova (Cehia), care este cap de serie numărul 5. Aceasta a câștigat în optimi cu 6 – 3, 6 – 0 în fața Rusoaicei Anastasia Pavliucenkova.

Totodată, Simona s-a impus în ambele meciuri disputate împotriva rusoaicei (locul 11 WTA), disputate în 2015, cu 6 – 4, 7 – 6 în finala de la Dubai și cu 6 – 4, 6 – 4 în optimile turneului de la Indian Wells – unde a câștigat tilul.