Simona Halep, eliminata de la Australian Open dupa o infrangere incredibila

Simona Halep ROU 9633218632 Custom

Simona Halep a fost eliminata inca din primul tur de la Australian Open de o jucatoare anonima, Shuai Zhang, care a reusit sa o invinga cu 6-4, 6-3.

Desi a avut in fata o jucatoare de pe locul 133WTA, care nu castigase niciuna dintre cele 14 dispute de la turneele de Grand Slam, Simona a avut o prestatie de cosmar.

Chinezoaica a condus cu 4-0 dupa doar un sfert de ora, dar Simona a revenit cumva si a facut 4-5, avand si serviciul. Numai ca Simona a cedat din nou, iar Zhang a luat primul set.

In setul secund, Simona a inceput ceva mai bine, a avut 3-1, dar a urmat o noua cadere incredibila. Sportiva noastra a pierdut cinci game-uri la rand si a fost eliminata de la Australian Open.

Statistica nu a aratat un joc dezastruos din partea Simonei, ci unul limitat, fricos, in care nu si-a asumat mari riscuri, iar serviciul i-a creat multe probleme.

Totusi, pentru Simona ramane o eliminare rusinoasa si o continuare a seriei de rezultate modeste la turneele de Grand Slam, dupa ce si la Roland Garros si Wimbledon a pierdut foarte rapid.

Simona primeste un cec de doar 24 de mii de dolari dupa infrangerea de la Australian Open si va avea o vacanta prelungita in urmatoarea perioada.

HALEP – ZHANG 4-6, 3-6

11:28 – Simona este eliminat inca din primul tur de la Australian Open!

11:24 – Zhang face break si serveste pentru castigarea meciului!

11:24 – Trei mingi de break pentru Zhang!

11:21 – Zhang joaca incredibil si conduce cu 4-3.

11:18 – Zhang profita de avantaj, face break si egaleaza la trei.

11:17 – Chinezoaica are doua mingi de break.

11:13 – Simona iroseste doua mingi de break, iar chinezoaica face 2-3.

11:10 – Simona face cel mai bun game din acest meci si conduce cu 3-1. Incepe sa redevina jucatoarea pe care o stim.

Va reamintim ca meciul nu este televizat in Romania. Eurosport, postul care a anuntat ca va transmite meciul, ne ofera doua meciuri de baieti in acest moment.

11:06 – Simona reuseste break-ul si conduce pentru prim data in acest meci!

11:02 – Simona isi face si ea serviciul si egaleaza la unu.

Salam românesc în presa americanilor: cele mai căutate personalităţi pe Google

11:00 – Zhang isi face serviciul si castiga primul game din setul secund.

10:55 – Chinezoaica a castigat primul set!

10:55 – Doua mingi de set pentru Zhang.

10:51 – Break Simona!!! 4-5 si acum serveste pentru a ramane in set!

10:49 – Simona salveaza mingea de set si are minge de break!

10:48 – Minge de set pentru Zhang.

10:46 – Simona isi face cu mari emotii serviciul, iar acum are nevoie de un break pentru a nu ceda primul set.

10:42 – Simona rateaza sansa de a se apropia de Zhang, care acm conduce cu 5-2, dupa trei mingi de break ratate de Halep.

10:41 – Simona e din nou egalata si iroseste trei mingi de break in acest game. 40-40.

10:38 – Doua mingi de break pentru Simona!

10:36 – Simona isi face serviciul pentru prima data in acest game. Desi a avut 40-0, Simona a avut din nou emotii.

10:34 – O statistica interesanta: Simona n-a castigat nici macar un punct pe al doilea serviciu pana in acest moment!

10:32 – Simona fructifica mingea de break si scorul devine 1-4.

10:32 – Minge de break pentru Simona!

10:28 – Simona isi pierde din nou serviciul, iar Zhang are 4-0!

10:27 – Minge de break pentru chinezoaica!

10:23 – Incredibil! Simona are 40-0 si trei mingi de break, dar este egalata si chinezoaica face 3-0!

10:14 – Zhang face break la zero si conduce cu 2-0!

10:12 – Chinezoaica isi face serviciul fara emotii si conduce cu 1-0.

Postul Eurosport sustinea ca va televiza partida, dar acest lucru nu se intampla. Meciul Simonei nu poate fi urmarit in tara noastra la TV!

10:10 – A inceput meciul!

10:07 – Meciul va incepe cu Zhang la serviciu.

10:02 – Partida va incepe in cateva momente.

Info: Partida incepe la ora 10:00.

Adversara Simonei Halep ocupa locul 133 in clasamentul mondial.

In singura intalnire directa, Simona Halep s-a impus in urma cu aproape patru ani.

Castigatoarea acestei partide o va intalni in turul doi pe invingatoarea dintre Alize Cornet si Varvara Lepchenko.

Categorie: mandri.ro