Sebișul a blocat-o pe Poli chiar pe Dan Păltinișanu

velici2

Fața divizionarei a treia arădene de pe malul Crișului Alb și-a schimbat fața de la meciul tur cu ACS Poli. Acum 9 zile, echipa lui Ionuț Popa a câștigat cu 2-0 la Sebiș, pentru ca azi, pe „Dan Păltinișanu”, scorul să fie egal: 2-2.

După ce oaspeților, mai precis lui Săulescu, li s-a anulat un gol pe motiv de offside, gazdele au deschis tabela. Era mijlocul primei părți, când Cânu a marcat cu capul după centrarea lui Croitoru din lovitură liberă. Deși au jucat destul bine, sebișenii au încasat și al doilea gol, la 10 minute de la reluarea părții secunde.Drăghici a înscris printr-un șut din întoarcere de la 14 metri. Naționalul nu s-a obișnuit cu gândul înfrângerii și a egalat în urm fazelor fixe, prin doi dintre timișorenii săi. Mai întâi, în minutul 62, Mihuța l-a bătut pe Curileac dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, pentru ca Gelu Velici să marcheze de la punctul cu var cu 3 minute înainte de ultimul fluier. Tofan, un fotbalist sosit în probe la ACS, l-a faultat în careu pe Săulescu și golgheternul Sebișului nu a greșit.

„Progresăm de la meci la meci, azi chiar nu s-a văzut diferența dintre o divizionară secundă, poate chiar întâi, și noi. Pe lângă gol, ne-am creat câteva ocazii bune, am meritat acest rezultat, deși acestea nu sunt importante în această perioadă a pregătirii. Băieții s-au mișcat bine, s-au implicat în meci, au alergat și au jucat de la egal la egal cu o formație bună. Săptămâna viitoare mai așteptăm trei piese importante pe axul central cu care ar trebui să ne completăm lotul”, a precizat Călin Cojocaru, managerul – antrenor al Naționalului.

Andone, speriat de o eventuală calificare a Stelei în grupele Ligii

Formații:

ACS Poli (prima repriză): Smaranda (35 Curileac) – Sorescu, Cânu, Şeroni, Neagu – Artean, Croitoru – Bărbuț, Cârstocea, Vădrariu, Elek.

ACS Poli (repriza a doua): Curileac – (65 Straton) – Străuț, Scutaru, Şeroni (84 Tofan), Fridrich – Popovici, Bîrnoi – Mailat, Doman,  Vraciu – Drăghici.

Sebiș: Fiștreag – Rosenblum, Stupu, Basic , Siminic – Avramescu, Mihuța – Iuga, Mărmureanu, Săulescu – Velici. Au mai jucat: Cioară – Ciocan, Zdrețnan, Clej, Susan, Mandache, Lupu.

Categorie: sport
Tags: sebiș acs poli cojocaru velici mihuța