Sărbătoare „alb-roșie” după UTA – FC Baia Mare 2-1

utamand

Echipa arădeană a dat o nouă demonstrație de voință și putință, depășind la fotofinish o formație FC Baia Mare extrem de arțăgoasă, care a și beneficiat de avantaj numeric timp de aproape o repriză. Punctele sunt extrem de importante, căci ele o duc pe UTA pe primul loc în clasament, cu șanse reale de promovare.

Antrenorul vizitatorilor i-a recuperat pe Balaure și Daminuță, dar l-a pierdut pe Jurj, convocat la lot. În lipsa lui Strătilă (suspendat), Hlistei a revenit din nou în primul „unsprezece”, Copil fiind cel care a trecut pe banda dreaptă.

Ritmul meciului a fost bun încă din start, iar Bota a avut prima intervenție grea la șutul lui Chindriș de la marginea careului. Burlă și-a încercat și el șutul, după care același jucător a pasat perfect în fața porții, însă un smoc de iarbă i-a refuzat golul lui Curtuiuș, care era pregătit să pună latul. Tot golgheterul UTA-ei l-a întrebuințat pe Bota cu un „cap” din apropiere. Scăpată basma curată, formația moroșeană și-a arătat colții pe final de repriză. După un corner, balonul a ajuns la Sârbu, care a ochit colțul scurt, însă mingea s-a scurs de puțin pe lângă.

Partea secundă a debutat cu Rus în locul lui Hlistei, Man trecând pe banda dreaptă, iar Copil pe stânga. În minutul 48, Man a apărut periculos la finalizare, dar șutul din întoarcere al juniorului utist a ocolit de puțin colțul din dreapta lui Bota. Replica a venit tăios din partea vizitatorilor. Codoban a scăpat singur spre poartă, dar a preferat să paseze greșit pentru Sârbu în locul unei finalizări. Ocazia băimărenilor s-a răzbunat imediat, mai precis în minutul 51. Copil a inventat un șut cu efect de la 28 de metri ce s-a oprit lângă bară, la colțul lung: 1-0! Înger și demon, Dumitru Copil a văzut apoi al doilea galben al meciului și a plecat la cabine încă din minutul 55. În ciuda faptului că a jucat în zece, arădenii au stat bine în teren până în minutul 70. Atunci, o bară a lui Pop a anunțat egalarea ce a venit trei minute mai târziu. Vasilache a centrat de pe dreapta, tot Pop a prelungit cu capul și Ignea, nemarcat, a trimis cu capul în vinclu din numai 4 metri. „Alb-roșii” nu s-au mulțumit cu rezultatul, au revenit în atac și, în minutul 82, tribunele au sărit în aer. Scăpat la limita offsideului, Curtuiuș a centrat excelent de pe dreapta, iar Man a înțepat balonul pe lângă Bota de la colțul lung: 2-1! La două minute după, Chindriș a ochit colțul lung după o pasă a lui Man, dar mingea s-a scurs agonizant pe lângă. Deși au atacat cu toate liniile pe final, moroșenii nu au mai reușit nimic, prilej pentru cei 1000 de spectator arădeni să strige la unison: „Cine e pe primușl loc? UTA e!”

Împuşcături în Grădişte! S-a tras în casa lui Fizidean!

Formații:

UTA: Miron – Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Copil, Chindriș, Tănase, Hlistei (46 Rus) – Man (90 Vlad), Curtuiuș (86 Roman). Antrenor: Roland Nagy

FC Baia Mare: Bota – Străuţ, Fl. Ilie, Oltean, Bușu – Vasilache, Ignea (75 Daminuță), Duruş (58 Pop), Sârbu – Codoban (68 Codin), Balaure. Antrenor: Dorin Toma

Arbitri: Robert Avram – Romică Bîrdeș (ambii din Pitești), Ferencz Tunyiogi (Zalău).Rezervă: Szabolcs Kovacs

Cartonașe galbene: Chindriș 12, Man 14, Copil 41 și 55, Curtuiuș 53, Botiș 65 / Ignea 14, Oltean 14, Vasilache 78, Străuț 90, Sârbu 90+2

Cartonașe roșii: Copil 55 / Străuț 90+5

Observatori FRF: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), Viorel Lolea (Reșița)

6. Baia Mare 6          1          1          4          9-13    21

Etapa viitoare, 14 – 15 mai: Gaz Metan Mediaș – UTA, FC Baia Mare – FC Brașov, CS Mioveni- Chindia Târgoviște

Play-out – etapa a 5-a

CSM Râmnicu Vâlcea – U Cluj 1 – 1

Au marcat: Georgescu – min. 13 / Turcak – min. 47

Unirea Tărlungeni – Șoimii Pâncota 4 – 0

Au marcat: Potecu – min. 7, Minciună – min. 30, Șerban – min. 52, Vlăsceanu – min. 80

Metalul Reșița – Olimpia Satu Mare 0 -3

Au marcat: Mărkuș – min. 54 pen, Buhăescu – min. 76, Bâgiu – min. 92