Sântana câștigă derby-ul Ligii a IV-a Arad și o lasă pe Pecica în spatele plutonului

santanapecica

Fără să spună răspicat că își dorește promovarea, formația pregătită de Dinu Donca se apropie tot mai mult de liga a treia. În confruntarea cu Progresul Pecica – sau „teza“ la matematică cum a fost denumită de oficialii Unirii – Sântana a dat dovadă de multă maturitate și a reușit să se impună.

Începutul disputei a fost dominat de către formația gazdă, care a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 21, atunci când Claudiu Popa a pătruns impetuos pe partea stângă, a centrat în fața porții, Alexandru Capătă a trecut pe lângă balon, iar pe colțul lung a venit Cosmin Popa care a șutat puternic, dar Rus a reușit să respingă cu piciorul de pe centrul porții. Deschiderea scorului a venit însă în minutul 28, atunci când Josan a șutat sănătos de la 27 de metri, balonul a zguduit transversala și a sărit la Capătă, iar golgheterul Ligii a IV-a a punctat cu o lovitură precisă de cap. La faza imediat următoare, oaspeții puteau egala. Peii a primit un balon în careu, a întors doi fundași ai gazdelor, dar a șutat puțin pe lângă poartă. La pauză, Sântana a intrat la cabine cu avantaj de un gol, chiar dacă finalul reprizei a aparținut oaspeților.

La 5 minute după reluarea părții secunde a început o ploaie torențială, care l-a determinat pe „centralul” Nicoraș (care a luat multe decizii de neînțeles pentru ambele formații) să oprească disputa pentru aproximativ 10 minute. La reluare, Pecica a trecut din nou pe lângă egalare. Burian a reluat din voleu, din cădere, dar balonul a lovit transversala. Imediat după, partida a mai fost oprită pentru aproximativ cinci minute, asta deoarece liniile careului celor de la Sântana au trebuit retrasate, ploaia ștergând varul.

Copilul disparut A FOST GASIT

Oaspeții au încercat să forțeze egalarea, dar terenul îmbibat cu apă le-a pus mari probleme. Pe contraatac, în minutul 70, Capătă a scăpat singur cu Rus, dar a fost blocat de acesta. Din cornerul rezultat, Vuin a reluat cu capul în transversală! Minutul 86 a dus golul și doi pentru Sântana. Balonul s-a oprit într-o baltă aproape de centrul terenului, Cătălin Martin a interceptat, i-a pasat perfect lui Topac în stânga, acesta a pătruns în careu și de la 7 metri l-a învins pe Rus cu un șut la colțul lung. După doar trei minute, Peii a văzut al doilea cartonaș galben pentru un henț inutil și a fost eliminat. Iar cireașa de pe tort, sau bomboana de pe colivă (depinde din ce unghi privești lucrurile) a așezat-o Capătă, printr-un șut plasat de la 25 de metri la colțul lung.

Astfel, Sântana s-a impus cu scorul de 3 – 0 și așteaptă importanta confruntare cu Chișineu Criș de săptămâna viitoare.

Formații:

Unirea Sântana: Dulhaz – Peia, Brozbic, Mateiu, Lanțoș – Martin (Ghinghină), Vuin – Josan (Varga), C. Popa (Topac), Cl. Popa (Paven) – Capătă.

Progresul Pecica: Rus – Er. Wild, Gabor (Vasilca), E. Wild, Ponta – Gherghel, Arsene, R. Fritea, Boldizsar (Cotuna), Burian, Peii.

Arbitri: Ionuț Nicoraș – Cristian Cășuț, Daniel Bondar. Observatori: Leontin Buda, Teodor Jușca