S-au înecat la mal: Millenium Giarmata – CS Ineu 1-0

ineucis

Zărăndanii s-au cam bătut singuri în „fieful” ultimei clasate, care cu ocazia partidei din această seară, au și scăpat de „lanterna roșie”. Botaș a fost omul negru cu un penalty ratat la mijlocul reprizei secunde, pentru ca defensiva lui Sculici să clacheze apoi la ultima fază a meciului.

Ziua proastă a ineuanilor s-a văzut încă din start. Bier a ratat o primă ocazie, pentru ca apoi Spătar să iasă accidentat. De abia la mijlocul primei părți, gazdele au ajuns periculos în careul advers, prin Diarra și Blănaru. Artimon a respins o minge grea după o o centrare a lui Ciocan, iar Trifu și Blănaru au ratat din numai 6 metri chiar înainte de intrarea la cabine.

Partea secundă a fost mult mai alertă, cu ocazii și evenimente de tot felul. După două situații bune marca Trifu (lob peste poartă din poziție de unu la unu cu Mitrea) și Corlățeanu (lovitură liberă de la 25 de metri puțin pe lângă), Ineul putea da lovitura. Petri a făcut henț în careu, dar Luca a ghicit șutul lui Botaș de la 11 metri, după decarul oaspeților a ratat cu capul. Era minutul 65, iar 8 minute mai târziu rolurile s-au inversat. Mitrea a fost cel care l-a faultat pe Stoica și tot el a ghicit colțul la execuția lui Blănaru. Dar, timișenii au continuat să creadă în șansa lor și, după o ratare mare a lui Diarra, au marcat golul salvator. Același Diarra a centrat de pe stânga, iar Bogdan Mașniță l-a învins cu capul pe portarul Ineului.

Formații:

Giarmata: Luca – Soare, Mihălceanu, Artimon, Petri – S. Stoica (82 B. Mașniță), Domșa (66 M. OLariu) – Blănaru, Corlățeanu (85 Fl. Olariu), Diarra – Trifu.

Ineu: Mitrea – Popovici, Bier, Iaroș, Hulbăr – Zdrențan – Ciocan, Huțanu, Spătaru (13 Talpaș), Botaș (68 Jazzley) – V. Mașniță

Psihologul Ramona Pencea nu are liniște în propria casă: „vreți să-mi fac dreptate singură“

Arbitri: Gabriel Almaș (Zalău) – Sergiu Albu (Oradea), Rareș Lakatos (Oradea). Observatori FRF: Sorin Ciotlăuș (Deva), Ion Zare (Oradea)

***

Rezultatele etapei a 27-a (intermediară):

ACSO Filiaşi – FC Hunedoara 0-1
Maghici (81)

CSM Lugoj – Naţional Sebiş 0-0

Metalurgistul Cugir – Performanţa Ighiu 1-2
Necşulescu (53 – pen.) / Fetiţa (73 – pen., 86)

Millenium Giarmata – CS Ineu 1-0
B. Maşniţă (90)

ASU Poli Timişoara – CNS Cetate Deva 2-3
Bădăuţă (9, 17) / Vajda (21), Lintaru (75), Făgărăşanu (90)

Măgura Cisnădie – CS U Craiova II 2-1
(24), (90+4) / (90+1)

Minerul Motru – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 1-3

Nicoloff (35) / Bârză (37), Perju-Silaghi (45), (69)

14. Motru 25      4        6        15      11 – 54       18

Etapa viitoare(20-21 mai): Pandurii II – Motru, Sebiş – Filiaşi, Deva – Giarmata, Craiova II – ASU Poli, Becicherecu Mic – Cisnădie, Ighiu – Lugoj, Ineu – Cugir. Hunedoara stă