Rezultatele Champion League turul 3

image 2

Fosta echipa a lui Mircea Lucescu, Sahtior Donetsk a fost eliminata de Young Boys Berna, dupa ce castigase pe teren propriu, scor 2-0, in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Elvetienii au castigat cu 2-0 partida de la Berna si s-au impus cu 4-2 la loviturile de departajare. Alex Chipciu a ratat calficarea in play-off-ul competitiei, dupa ce Anderlecht a pierdut in fata rusilor de la Rostov, scor 2-0.

Sahtior nu a reusit sa isi apere avantajul din meciul tur, cand a castigat cu 2-0. Dupa o prima repriza fara goluri, Young Boys Berna a egalat scorul la general in repriza a doua prin dubla japonezului Yuya Kubo si a trimis meciul in prelungiri. Elvetienii s-au impus cu 4-2 la loviturile de la 11 metri. Pentru Young Boys a ratat Florent Hadergjonaj, in timp ce pentru ucraineni nu au inscris Fred si Yaroslav Rakitsky.

Anderlecht, echipa la care evolueaza Alex Chipiciu, a ratat calificarea dupa ce a fost invinsa pe teren propriu, scor 2-0, de rusii de la Rostov.

Dupa 1-1 la Amsterdam, Ajax a obtinut calificarea in ultimele minute prin Klaassen, care a marcat pentru 2-1 in minutul 87.

O partida interesanta a fost cea dintre Monaco si Fenerbahce. Monaco a reusit sa revina de la 1-2 in meciul tur si a castigat 3-1 in Franta.

Rezultatele din turul 3 preliminar al UEFA Champions League:

FC Copenhaga (Danemarca) – Astra Giurgiu 3-0 (’14, ’45 Cornelius, ’34 Santander)/ In tur 1-1

Steaua Bucuresti – Sparta Praga (Cehi) 2-0 (’31, ’62 Stanciu)/ In tur 1-1

Hapoel Beer Sheva (Israel) – Olympiakos (Grecia) 1-0 (’79 Tzedek)/ In tur 0-0

Young Boys (Elvetia) – Sahtior Donetsk (Ucraina) 2-0, 4-2 d.l.d.d. (’54, ’60 Kubo)/ In tur 0-2

Mircea Lucescu ar avea blocate 20 de milioane de euro în conturile din Ucraina din cauza restricțiilor impuse de guvernul de la Kiev

PAOK (Grecia) – Ajax (Olanda) 1-2 (‘4 Athanasiadis / ’45, ’87 Klaassen)/ In tur 1-1

Salzburg (Austria) – Partizani (Albania) 2-0 (’76 Soriano, ’81 Wanderson)/ In tur 1-0

Anderlecht (Belgia) – FK Rostov (Rusia) 0-2 (’27 Noboa, ’47 Azmoun)/ In tur 2-2

Celtic (Scotia) – FC Astana (Kazakhstan) 2-1 (’45 Griffiths-pen, ’90 Dembele-pen)/ In tur 1-1

Legia (Polonia) – Trencin (Slovacia) 0-0/ In tur 1-0

Monaco (Franta) – Fenerbahce (Turcia) 3-1 (‘2, ’66 Germain, ’18 Falcao-pen. /’53 Emenike)/ In tur 1-2