Visul frumos continuă: UTA Arad – Chindia Târgoviște 3 – 1

manchind

Echipa fanion a Aradului și toți suporterii ei visează cu ochii deschiși o promovare istorică după victoria de ieri după-amiază. „Alb-roșii” au avut puterea să revină de la 0-1 și să pună mâna pe trei puncte vitale în economia play-offului. În centrul atenției a fost din nou „perla” Dennis Man, atacantul de 17 ani al  „Bătrânei Doamne” având o prestație fără greșeală.

Prima ocazie a disputei a aparținut UTA-ei, mai precis lui Chindriș, al cărui șut de la 20 a trecut puțin pe lângă buturile apărate de Meilă. Tot gazdele au rămas în avanposturi, iar reluarea lui Man cu capul după un corner executat de Burlă nu a găsit spațiul porții. Contrar cursului jocului, Chindia a deschis scorul. L. Mihai a recuperat un balon la mijlocul terenului, gazdele au solicitat un fault asupra lui Copil, jocul a continuat, iar Cherchez l-a executat pe Miron cu un șut de la 14 metri. A urmat o perioadă în care UTA a avut posesia, dar fără să pună cu adevărat în pericol poarta vizitatorilor. Totuși,  golul egalizator a venit în minutul 36. Strătilă a pătruns în careu, a centrat în fața porții, iar Dennis Man, nemarcat, a înscris cu capul din 4 metri. După doar trei minute, arădenii puteau trece în avantaj, dar finalizarea lui Curtuiuș a fost în plasa lateral.  Astfel, la cabine s-a intrat la egalitate: 1-1

Partea secundă a debutat cu o incursiune excelentă a lui Dennis Man, însă pasa în fața porții a fost reținută de Meilă din fața lui Copil. Replica a venit imediat. Cherchez a șutat de la 12 metri violent, mingea s-a dus în transversală, iar de acolo a căzut direct pe linia porții și a ieșit din cadrul porții. Exact după o oră de joc a căzut și golul cu numărul doi pentru UTA, coautor fiind același Man. Puștiul arădenilor a scăpat în careu pe partea stângă, a centrat la 11 metri în poziție centrală,  iar Dumitru Copil a șutat din voleu direct sub transversală. După 4 minute Tănase a finalizat și el o acțiune bună, dar peste poartă.

Cu 20 de minute înainte de final, Neniță a driblat patru fundași ai UTA-ei, a șutat de la 6 metri lateal stânga, dar Miron a respins excelent cu piciorul, iar pe cotra gzdelor, Rus a ratat lobul din numai 15 metri. Nici Chindriș nu l-a putut învinge pe Meilă cu un nou șut de la distanță, pentru ca în minutul 75 să se scrie istoria partidei. După ce șutul lui Honciu a fost respins de Miron, „alb-roșii” au plecat pe contraatac, Rus a făcut o cursă de 30 de metri și a tras sec, la colțul scurt, pe lângă nou intratul Aioani. La 3-1 tot utiștii au mai ratat o ocazie, prin Man, care a șutat de la 22 de metri peste poartă. Vizitatorii au mai fost periculoși doar în minutele de prelungire, când Cherchez a tras mult peste poartă din numai 7 metri după o acțiune personală.

Aradul are liceu in topul celor mai slabe din Romania. Vezi unde in Arad si cu ce nota a fost admis ultimul elev

Victoria arădenilor e cu atât mai prețioasă cu cât vine după un 0-4 la Mediaș și îi duce pe locul secund, loc de baraj pentru Liga 1. Din acest moment, trupa lui Nagy e din nou la mâna ei.

Formații:

UTA: Miron – Polgar Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (min. 56 – Hlistei), Chindriș, Tănase, Copil (min. 77 – Roman) – Curtuiuș (min. 70 – C. Rus), Man. Antrenor: Roland Nagy

Chindia: Meilă (min. 75 – Aioani) – C. Dinu, Vătavu, B. Dinu, Martac – Neniță (min. 75 – B. Vasile) , Honciu, Mihai, Nisipeanu – Cherchez, Neguț (min. 84 – Grigore). Antrenor: Nicolae Croitoru

Arbitri: Iulian Dima – Valentin Avram, Andrei Constantinescu (toți București). Rezervă: Răzvan Drăgoi (Timișoara).

Observatori FRF: Ioan Onicaș (Zalău), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin).