Portugalia e prima semifinalistă de la EURO! Ronaldo, implacabil cu Țara Galilor

bucurie

Echipa condusă de Fernando Santos a învins clar Ţara Galilor, scor 2-0, în semifinala jucată la Lyon. Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 50, după o centrare perfectă a lui Raphael Guerreiro şi o lovitură de cap imparabilă, iar Nani a stabilit scorul final trei minute mai târziu, când a deviat în poarta lui Hennessey balonul şutat de acelaşi Ronaldo.

Portugalia, lipsită de un jucător important, Pepe, care poate fi recuperat pentru finală, a obținut doar prima sa victorie în 90 de minute la turneul din Franța, după trei egaluri în grupă, o victorie în prelungiri cu Croația și alta la loviturile de departajare în sferturi cu Polonia.

Țara Galilor a făcut o primă repriză solidă, dar cele două goluri încasate în doar câteva minute în debutul părții secunde au dărâmat totul. Echipa lui Bale, rămâne însă cu o prestație de senzație la debutul său la EURO și cea mai bună performanță din istoria sa, semifinală.

În finala de duminică (22,00), de pe Stade de France, Portugalia va înfrunta câștigătoarea dintre Germania și Franța. Cele două formații se duelează în această seară, de la ora 22, în direct pe PROTV și Dolce Sport1.

Formații:

Portugalia: Portugalia: Rui Patrício – Cédric, Fonte, Bruno Alves, Guerreiro – Danilo – João Mário, Adrien Silva (Joao Moutinho 79), Renato Sanches (Andre Gomes 74) – Nani (Quaresma 86), Ronaldo

Ţara Galilor: Hennessey – Gunter, Collins (J. Williams 66), Williams, Chester, Taylor – King, Allen, Ledley (Vokes 58) – Bale, Robson-Kanu (Church 63)

Arbitri: Jonas Eriksson, Mathias Klasenius, Daniel Warnmark; adiţionali: Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (toţi din Suedia), rezervă: Szymon Marciniak (Polonia).