Nicio șansă în Cetatea Unirii: Performanța Ighiu – CS Ineu  4-0

ighiuineu

După FC Hunedoara și Minerul Motru, a fost rândul Ineului să plece cu patru goluri de pe arena „Cetate” din Alba Iulia. Performanța Ighiu își continua parcursul fără greșeală în returul Ligii a 3-a și-și depune candidatura la promovare.

Fără a lua din meritul gazdelor, trebuie spus că și arbitrii au avut rolul lor în acest meci. Chiar în primul minut, clujeanul Spînu a pus minge ape var la o fază la care numai el știe ce a văzut, după Mitrea respinsese șutul lui Szekely. David a tras, însă, pe lângă poartă și amâna deschiderea scorului până în minutul 10. Atunci, Janos Szekely a trimis simplu în plasă o pasă a lui David, care îl incomodase pe Hulbăr. Ineul a ieșit la joc, a avut o posesie bună a balonului, iar Jazzley a avut două oportunități de gol. Atacantul olandez a tras mai întâi peste poartă, iar apoi a preluat prea lung în 11 metri din poziție de singur cu portarul. Înainte de intrarea la cabine, Ciocan a fost lovit în cap de un adversar chiar în careu, dar Ineul nu a primit penalty-ul cuvenit.

În repriza secundă, gazdele au strâns mai bine rândurile și, la 10 minute, de la reluare, Fetița a făcut 2-0, cu capul, după cornerul bătut de Negură. Când Bodea a respins șutul bun al lui Nyali era clar că zărăndanilor le va fi greu să mai revină în joc. Ba mai mult, în minutul 74, după o ratare a lui Bărculeț, O. Turuș a dus scorul la 3-0, înscriind cu capul din centrarea lui Fetița. Showul a fost completat tot de Fetița, care a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă obținută de Rodean.

Andrei Fuliaş: „Tripa este ipocrit! Strigă că banii din Bugetul CJA nu au fost repartizați corect, după ce chiar el a votat bugetul”

„Cine vede rezultatul e tentat să spună că a existat o singură formație pe teren și nu a fost deloc așa. Chiar îndrăznesc să spun că prima repriză a fost a noastră, dar la ce penalty s-a dat în primul minut pentru gazde mi-era clar că nu avem nicio șansă la un rezultat bun. Au fost cel puțin trei-patru decizii neconforme cu realitatea ce ne-au dezavantajat în momente cheie ale meciului, inclusiv un penalty refuzat lui Ciocan pe finalul primei reprize. Dincolo de slăbiciunile noastre, observ că de două meciuri jucăm 11 contra 14”, a precizat Cristian Sculici, antrenorul Ineului, la finalul disputei de la Alba Iulia.

Formații:

Performanța:  Bodea – Rodean, Ov. Turuș, Potopea, Cornea – Fetița, Negură (60 Circov), Oniche, Weiner – Szekely, R. David (79 Oară). Antrenor: Adorian Himcinschi

CS Ineu: Mitrea – Popovici, Zdrențan, Bier, Hulbăr – Clej – Ciocan (63 Talpaș), V. Spătaru (46 Mașniță), Nyali, Huțanu – Jazzley (70 Cioboată). Antrenor: Cristian Sculici

Arbitrii: M. Spinu (Cluj Napoca) – V. Pânzaru și A. Cojocaru (ambii din Brașov);

Observatori FRF: Dan Jiga (Bistrița) și Emanoil Popescu (Tg. Jiu).