Nemiloși în fostul „fief” al antrenorului lor: Millenium Giarmata – Național Sebiș 1-3

keita

Seria neagră a „lanternei roșii” din C4 pe teren propriu a adăugat în Vinerea Mare un nou capitol. Călin Cojocaru nu a avut milă de fosta sa echipă pe care o lasă pe ultima poziție și de Paște.

Superioară la capitolele forță, agresivitate și experiență, gruparea de pe Crișul Alb s-a impus la Giarmata cu 3-1. Primul gol al partidei căzut în minutul 22. Susan a bătut un corner, iar Keita a înscris frumos, din voleu, de la 14 metri. Radu putea mări avantajul echipei sale până la pauză, dar Luca a fost la post.

Giarmata și-a aprins speranțele doar pe seama unui început bun al părții a doua, în care a și egalat în minutul 58 prin Diarra, care a șters balonul cu capul la centrarea lui Dumiter 1-1. Rezultatul de egalitate avea să dureze foarte puțin. După 3 minute, o centrare a lui Neacșu de pe stânga a fost reluată cu capul de Zoran Radu de la colțul lung. Diferența s-a mărit în urma unei lovituri libere contestată de gazde. În minutul 84, Avramescu a înscris printr-un frumos șut cu exteriorul de la 26 de metri, peste zidul amfitrionilor. 1-3, rezultat final.

Formații:

Giarmata: Luca – Mihălceanu, Soare (Nicoară), Artimon, Petri – Domșa (Florin Olariu), Corlățeanu (Mihai Olariu), Stoica (46, Dumiter), Diarra – Blănaru, Trifu.

Sebiș: Tomșa – Bogdanovici, Basic, Stupu, Neacșu – Zurbagiu, Avramescu – Z. Radu (62 Rus), Mihuța (85 Sas), Susan – Keita (89 Pricop).

Arbitri: Cristian Brașovean, Gyurko Torok, Iosif Nasc (toți de din Cluj). Observatori FRF: Vasile Balaj, Costică Donose (Craiova)

Reacțiile antrenorilor:

Răzvan Leucă (antrenor Millenium Giarmata): Am reușit să facem unul dintre cele mai slabe meciuri ale noastre din retur, mai slab decât cel de la Poli. Felicit echipa din Sebiș, care mi s-a părut ca joc cea mai puternică din campionat la momentul actual, dominând prin forță și atitudine, îi felicit pentru evoluția de azi. Din ce am văzut în serie în acest retur până azi, au jucat cel mai bine, ceea ce trebuie să joace! Poate și combinat cu o evoluție mai ștearsă din partea noastră, dar probabil de aceea am jucat noi mai slab, că nu ne-au lăsat”.

Călin Cojocaru (antrenor Național Sebiș):A fost un meci la discreția noastră pe care l-am controlat cap coadă. Am primit gol la singura noastră nesincronizare, iar în rest am demonstrat că suntem echipa mai valoroasă, mai matură. Nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, mă bucur că băieții au înțeles că nu ne-am fi respectat dacă pierdeam puncte la ultimul loc, după ce am bătut liderul. Îmi pare rău de fosta mea echipă, de situația ei în clasament, dar punctele erau importante și pentru noi. Vrem să prindem podiumul, măcar locul 3, iar meciul de săptămâna viitoare, cu Cugirul, va fi important în acest sens. De la Giarmata, de domnul primar Virgil Bunescu îmi pare cel mai rău, căci dânsul a fost necondiționat lângă această echipă”,