Liga 1 s-a îndepărtat de Arad: FC Voluntari – UTA  3-0

stratila4

Prima manșă a barajului de meținere/promovare în Liga 1 a trimis-o pe echipa fanion a Aradului la Voluntari, acolo unde a dat peste o formație mai solidă din toate punctele de vedere. Fără a accelera prea mult, ilfovenii le-au administrat scor de neprezentare trupei lui Nagy, care – totuși – a avut ocaziile sale de a rămâne în cărți. Oricum, stadionul „Motorul” va fi plin ochi duminică, publicul își va face treaba, rămâne de văzut dacă „alb-roșii” mai au resurse pentru încă o minune.

Scenariul a fost evident încă din start, cu ilfovenii la cârma partidei, având posesia balonului, iar UTA apărându-se supraagolmerat. Prima ocazie a partidei a venit după 8 minute. Botiş a prelungit un balon centrat de pe stânga, exact la Capăţână, care a tras din voleu, de la 10 metri peste poartă. La următoarea fază, Miron s-a opus la finalizarea lui Voduț din 6 metri. A urmat o perioadă de joc sterile, în care arădenii păreau că au găsit antidotul pentru jocul ofensiv al adversarului, dar la prima oportunitate adevărată de gol au și deschis tabela. Filipov a centrat perfect de pe dreapta, Voduţ s-a desprins de Covaci şi a plasat mingea la colţul scurt din 6 metri. Același atacant al lui Marin a mai avut o finalizare periculoasă pe când singurele apariții în atac ale „alb-roșiilor” în prima parte au venit după două cornere rezolvate de fundașii „alb-vișiniilor”. Ultimele 5 minute al mitanului au aparținut clar Voluntariului. După ce Voduț a nimerit bara, Tudorie a înscris pentru 2-0 din numai 5 metri ușor lateral dreapta, mingea strecurându-se în plasă printre picioarele lui Miron. Era minutul 44, pentru ca înainte ultimul fluier al lui Kovacs, Bogdan Miron să fie decisiv la șuturile din apropiere ale lui Voduț și Novac.

Nagy a mutat cu C. Rus la pauză în locul lui Curtuiuș și startul de repriză le-a aparținut arădenilor. Două centrări periculoase de pe dreapta au creat panică în careul advers, dar la prima dintre el Man a reluat prea slab, iar apoi voleul lui Copil a fost respins de sub transversală de  Bornescu. Gazdele s-au întors în atac și ratările lui Novac și L. Rus au prefațat golul de 3-0. El a fost reușit de Bălan direct dintr-o lovitură liberă, de la marginea careului, cu 11 minute înainte de concluzia partidei. Adrian Petre a irosit cealaltă mare ocazie a arădenilor în acest prim meci de baraj, lovitura sa de cap venită după centrarea lui Strătilă dându-i posibilitatea lui Bornescu să facă o parade pentru aparatele foto. În chiar primul minut de prelungire, Sorin Strătilă, cel mai bun utist aseară, a luat o acțiune pe cont propriu dar șutul din 14 metri a fost prea slab pentru a-l păcăli pe goalkeeperul advers. S-a încheiat 3-0, iar „Bătrâna Doamnă” păstrează doar șanse teoretice la promovare.

Ioan Marin Crişan la „EU Chambre of Commerce” - Budapesta

Formații:

FC Voluntari: Bornescu – Filipov, Ţiru, Maftei, Mitache – Moke, Novac – Căpăţână (63 L. Rus), Achim, Voduţ (69 Enceanu) – Tudorie (72 Bălan). Director tehnic: Florin Marin

UTA: Miron – Covaci, Botiş, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriş (77 Ad. Petre), Tănase, Copil – Man (72 Costin), Curtuiuş (46 C. Rus).  Antrenor:Roland Nagy

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Ovidiu Artene (Vaslui) și Vladimir Urzică (Piatra Neamț).

Adiționali: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) și Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea).Rezervă: Aurel Oniță (Constanța).

Cartonașe galbene: Mitache 85 / Covaci 78

Observator de arbitri: Irina Mîrț (București), Observator de joc din partea LPF: Eduard Alexandru (București)