Iordănescu: „E dureros să piezi aşa!” Ce i-a spus Tătăruşanu după meci: „Fault clar!”

iordanescu

Franţa – România 2-1. Tricolorii au pierdut pe final un meci în care s-au ridicat în multe momente la nivelul principalei favorite la câştigarea turneului, iar selecţionerul Anghel Iordănescu a ţinut să-şi felicite jucătorii la final pentru modul în care au interpretat “partitura” tactică stabilită înainte de meci.

Iordănescu speră la o prestaţie cel puţin la acelaşi nivel în faţa Elveţiei.

„În primul rând, aş vrea să remarc faptul că am făcut o partidă foarte bună. Am avut multe ocazii de a marca, am avut şi momente mai puţin fericite, dacă vă aduceţi aminte acea ratare a lui Stancu. Remarc faptul că băieţii au pus extraordinar de bine în practică planul pe care l-am organizat. Am fost foarte bine organizaţi, dar am avut şi momente în care am cedat mijlocul. Este dureros să piezi în acest fel un meci. Am primit un gol fabulos, un gol care nu poate veni decât de la un jucător de mare valoare. Una peste alta, îi felicit pe băieţii noştri, au făcut o partidă bună. Ne gândim cu toţii să ne recuperăm din punct de vedere fizic şi mental. Ne aşteaptă două jocuri extrem de importante pentru soarta calificarii. Noi sperăm să avem aceeaşi abordare la meciul cu Elveţia”, a declarat Anghel Iordănescu la ProTV, imediat după meci.

„Ciprian reclamă fault clar!”

Generalul a vorbit şi despre faza în care Franţa a deschis scorul, în minutul 57, după un duel aerian în care Olivier Giroud îl blochează pe Tătăruşanu. Iordănescu nu a vrut să se pronunţe, dar a menţionat că îi „dă crezare” lui Tătăruşanu, care i-a spus că a fost “fault clar” la acea fază. „Sincer să fiu, nu pot să mă pronunţ în faza primului gol. Înţeleg că Ciprian reclamă fault clar şi din acest punct de vedere îl cred pe el!”, a declarat Iordănescu la Dolce Sport

Dan Sucu investește 20 milioane de euro pentru construirea a 10 baze sportive, în mai multe orașe din țară.

Echipa naţională de fotbal a Franţei a câştigat, vineri, meciul cu reprezentativa României, în deschiderea Campionatului European din Franţa, scor 2-1, în grupa A. Olivier Giroud a deschis scorul în minutul 57, Bogdan Stancu a egalat din penalty în minutul 65, iar Payet a marcat în minutul 89.

sursa: prosport

Categorie: mandri.ro
Tags: iordănescu românia franța euro 2016