Înfrângere înainte de intrarea în cantonament: DVSC Debrecen – UTA 3-2

kikidvsc

Înainte de cantonamentul de la Mallnitz, „Bătrâna Doamnă” a poposit la Debrecen, unde a așteptat-o echipa a doua a grupării maghiare cu speranțe de grupele Europa League. A fost al treilea meci estival al arădenilor, care nici de această data nu au găsit ac de cojocul maghiarilor. După 2-5 cu divizionarele secunde Balmaz Kamilla Gyógyfürdő și 1-1 cu Nyíregyháza Spartacus FC, formația din eșalonul trei a celor de la DVSC Debrecen i-au învins cu 3-2 pe „alb-roșii”, care – însă – au condus până spre final.

Scorul a fost deschis rapid de Szekulics după un corner al gazdelor, dar Cipri Rus a echilibrat balanța cu un șut plasat după pasa lui Curtuiuș. După jumătatea reprizei, jocul s-a deschis și în dreptul ambelor echipe au apărut ocazii care nu s-au soldat însă cu modificări pe tabelă. Aceiași atacanți ai UTA-ei, Rus și Curtuiuș, au fost protagoniștii fazelor periculoase create de vizitatori.

În debutul părții secunde, jocul a curs după același scenariu deschis, cu utiștii ratând o ocazie imensă: Strătilă a driblat trei adversari, a centrat în careul mic, de unde Adi Petre a tras în portar. Dincolo, Miron a avut câteva intervenții bune. Până la urmă, mai precis în minutul 70, arădenii au trecut la conducere. După o respingere a defensivei maghiare, Dennis Man a fost mintea limpede într-un careu aglomerat și a găsit culoarul perfect către plasă: 1-2. Roland Nagy  a operat și alte schimbări până la final, iar Debrecen a profitat de lipsa de experiență a adversarilor și a întors rezultatul. Kertész și Bokros au marcat în minutele 88 și 90 și s-a încheiat 3-2.

Trupa arădeană petrece noaptea la Debrecen, iar mâine pleacă spre Mallnitz.

Mircea Geoană vine la Arad. Se lansează filiala locală a Partidului Social Românesc

Debrecen: Verpecz (Verebélyi 60.) – Nagy Z. (Bokros 46.), Koval (Kuti 46.), Kinyik, Ferenczi (Karikás 46.) – Bereczki, Ludánszki, Szekulics, Horváth Zs. (Kondás 46.) – Kerekes, Kertész.

UTA (prima repriză): Miron –  Manea, Iuga, Gligor, Burlă –  Strătilă Tănase, Chindriș, Hlistei – Rus, Curtuiuș.

UTA (repriza a doua): Miron – Covaci, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș. Jorza, Copil – Man, Petre. Au mai jucat: Mara – Costin, Copaci, Dinculescu, Vlad.