Înec la mal! Liga 1 rămâne un vis:  UTA – FC Voluntari   1-0

utavol

Echipa fanion a Aradului va juca și la anul în Liga a 2-a. În manșa retur a barajului de menținere/promovare în Liga 1, UTA a câștigat doar cu 1-0 în fața celor de la FC Voluntari, în condițiile în care scorul din tur a fost 3-0 pentru ilfoveni. Putem spune că imaginea din startul partidei a vorbit despre întregul sezon al „alb-roșiilor”. În urma ploii torențiale, gazonul de pe „Motorul” s-a inundat, iar la desfundarea sa au contribuit tot jucătorii și antrenorii . E adevărat, utiștii au fost ajutați și de adversari și chiar arbitri, într-o scenă desprinsă, parcă, dintr-un alt seol. Până la urmă, meciul a debutat cu 20 de minute întârzire, dar ceea ce a urmat numai fotbal nu se poate numi.

Au fost destule faze în care mingea s-a oprit în belți, echipa dezavantajă mai mult fiind cea arădeană și asta pentru că ea avea nevoie de cel puțin trei goluri pentru a rămâne în cărțile promovării. Celor de la Voluntari le-a convenit de minune postura de formație precaută, ținând mai mereu cel puțin 7-8 jucători în spatele mingii ce și așa circula foarte greu, uneori deloc.

Pe acest fond, spectacolul fotbalistic a fost extrem de sărac. Au fost nevoie de 11 minute pentru ca UTA să ajungă în careul advers, dar atunci centrarea șutată a lui Strătilă nu și-a găsit ținta. În replică, Enceanu l-a încercat pe Miron cu un șut de la distanță, dar goalkeeperul gazdelor a fost pe fază. În rest, toată prima repriză s-a rezumat la o luptă surdă pentru un balon geru de controlat pe suprafața de teren îmbibată cu apă. Au rare situațiile în care Bornescu a fost deranjat de gazde și asta s-a întâmplat doar după fazele fixe (lovituri libere sau cornere), controlate fără mari probleme de experimentatul portar. Chiar înainte de intrarea la cabine, Bălan a avut o finalizare greșită din poziție destul de bună, astfel că scorul pauzei a fost alb.

UTA a revenit pe gazon fără Copil, dar cu Cipri Rus, Nagy propunându-și să forțeze atacul. Din păcate, au fost minute seci pentru gazde, care – în schimb – s-au expus la câteva dintre contrele adversarului. La una dintre acestea, L. Rus  a introdus balonul în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside, iar Miron a intervenit decisiv la finalizarea frumoasă a lui Bălan. Acesta din urmă nu și-a cadrat lovitura de cap, pentru ca arădenii să se revadă în atac de abia în minutul 66. Atunci, Hlistei a fost blocat la timp în careu de Moke. Bogdan Miron i-a mai refuzat odată golul golgheterului Bălan și se părea că meciul merge spre un egal. Dar, în minutul 88, la capătul unei faze fixe executate de Burlă, mingea a ajuns cu ceva șansă la Cipri Rus, care a tras cu sete în plasă din numai 8 metri. Era o palidă consolare a unei echipe sleită de puteri fizice și psihice, dar care a ținut să le ofere celor 1700 de fani prezenți la meci o ultimă victorie stagională. Pentru „cauză” s-a sacrificat și Manea, care a respins de pe linia porții, cu prețul unei accidentări, „scărița” lui Kone. Pentru statistică ar fi contat și reușita lui Strătilă, dar nu a fost să fie, căci „capul” mijlocașului s-a dus puțin pe lângă vinclu chiar înainte de ultimul fluier al lui Balaj.

Fara tramvaie in Micalaca.Lucrarile la infrastructura modifica traseele

UTA a încheiat în aplauze și scandări de afecțiune din partea suporterilor un sezon în care a fost atât de aproape de o mare performanță, revenirea în Liga 1. Dar înecul a venit la mal și el a fost provocat, oarecum, de neimplicarea la timpul potrivit a factorilor de decizie din orașul lui Falcă.

Formații:

UTA: Miron – Manea, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș, Jorza (57 Hlistei), Copil (45 C. Rus) – Man (75 Petre), Curtuiuș. Antrenor: Roland Nagy

Voluntari: Bornescu – Filipov, Țîru, Maftei, Mitache – Moche, Achim (75 Kone), Novac – Căpățână, Bălan (80 Tudorie), Enceanu (46 L. Rus). Director tehnic: Florin Marin

Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare) – Valentin Avram, Adrian Ghinguleac (ambii din București). Rezervă: Ciprian Danșa (Oradea)

Adiționali: Florin Marcu (Oradea) și Iulian Călin (Ștefănești – Argeș)

Cartonașe galbene: Chindriș 42, Botiș 43, Manea 73, Hlistei 84 / Enceanu 20

Observator FRF: . Cornel Sorescu (Pitești)

Observator LPF: Aurel Ionescu (București)