I-a mușcat Lupu: Măgura Cisnădie – Național Sebiș  3-0

lupu

O echipă decimată de suspendări și accidentări a Sebișului nu a avut nicio șansă pe terenul Măgurei Cisnădie în intermediara de astăzi. Jocul nu a fost în totalitate la discreția gazdelor, dar multiplele erori din apărare, dar și la finalizare ale sebișenilor au condus la un scor de neprezentare.

Primă repriză a fost una perfectă pentru amfitrioni. Echipa antrenată de Ioan Luca a deschis scorul în minutul 5, prin Sabin Lupu. Mijlocașul gazdelor a marcat după o centrare ideală plecată din piciorul lui Radu Neguț. În replică, Mihuța a șutat bine din careu, dar Căbuz a fost la post. Avea să fie 2-0 în minutul 17, când același Lupu a primit în careu și l-a executat pe un Bujor visător. Naționalul putea reveni în joc, dar șutul lui Keita a lovit doar bara. Iar în loc de 2-1, în minutul 32 s-a făcut 3-0. Lupu, mijlocașul venit de la FC Caransebeș, a realizat „tripla” după o nouă centrare venită de pe partea dreaptă.

Elevii lui Cojocaru au încercat să-și mai spele din păcate după pauză, dar nu au reușit mare lucru. În afara unei dominări teritoriale, au mai produs un gol anulat eronat pentru offside la Merșca, portarul care a intrat ca vârf de atac la Sebiș.

Interesant mai este că Daniel Unguru, fostul jucător al lui Național Sebiș, a primit o veste proastă cu câteva minute înainte de a începe jocul. O clauză din contractul jucătorului nu i-a permis mijlocașului să evolueze, iar acest lucru l-a afectat serios. Unguru izbucnit în lacrimi, fiind cu greu calmat de către colegi.

Formații:

Cisnădie: Căbuz – Barbu, Oiță, D. Bălașa, Moisi – S. Lupu, Petrescu, D. Popa, Săulescu – Neguț (64 Beza), Fotescu (72 Radu Adrian).

Revine Calvin în „alb-roșu”?

Sebiș: Bujor – Bogdanovici, Stupu, Basic, Neacșu – Zurbagiu, Sas (67 Lup) – Pricop (74 Merșca), Mihuța, Rusu –  Keita.

Arbitri: Daniel Neagoe – Patricia Samsudean (ambii din Timișoara), Alin Saraol (Deva).

Observatori FRF: Călin Cotora (Pitești), Emanoil Popescu (Târgu Jiu)