Germania încheie parcursul Tricolorilor la Euro U21 2019!

new project 46

Germania U21 4 – 2 România U21 este scorul la capătul celor 90 de minute. Astfel, suntem eliminați din Campionatul European U21, la doar la un pas de finală.

Partida disputată la Bologna pe faimosul Stadio Renato Dall’Ara, a început în forță, cu schimburi de posesie și multe deposedări. Dupa ocazia ratată a lui Dennis Man din minutul 20, nemții pornesc pe contraatac iar Amiri reușește să înscrie după ce a driblat toată jumătatea noastră. Pușcaș este aproape de a marca în minutul 23 după un joc de pase al tricolorilor în careul nemților, dar lovește bara. La scurt timp, fundașul central Baumgartl intră tare la Ianis Hagi în interiorul careului. Arbitrul se consultă mai apoi cu sistemul VAR și acordă penalty pentru România. În minutul 26 Pușcaș trece mingea printre mâinile portarului german și înscrie de la punctul cu var. Tabela de marcaj arată acum scorul de 1:1. George Pușcaș avansează în careu și ajunge la capătul centrării lui Andrei Ivan iar apoi înscrie în partea dreaptă a plasei. România intră cu avantaj de un gol la pauză.

În debutul celei de-a 2-a reprize Ianis Hagi îl trage de tricou pe Dahoud, care se afla în careul tricolorilor. Arbitrul Orel Grinfeld acordă penalty pentru naționala Germaniei. Golgheterul Waldschmidt înscrie de la 11 metri în minutul 51 și duce scorul la 2:2. Tot Gian-Luca Waldschmidt înscrie și golul care îi pune în avantaj pe nemți, în urma unei lovituri libere executate de la 20 de metri. În minutele de prelungire fundașul Alexandru Pașcanu vede cartonașul roșu pentru o intrare neregulamentară la marginea careului mare. Mijlocașul Nadiem Amiri îl învinge pe Radu din nou, de această dată, după ce execută impecabil lovitura liberă.

Liviu Dragnea, despre relaţia cu UNPR: Fuziunea, singura variantă. PSD merge singur la parlamentare

De precizat este că selecționata Germaniei a avut o zi în plus pentru a se pregăti pentru această partidă. Totodată, căldura a fost un factor important în ceea ce privește acest meci; la Bologna s-au înregistrat aproape 40°C! În ciuda acestor factori care ne-au dezavantajat, am reușit să jucăm de la egal la egal cu campioana ultimei ediții de Euro U21!

Cu această generație care a făcut istorie ne vom reîntâlni la Jocurile Olimpice din 2020; competiție la care participăm după o absență de 56 de ani! Mulțumim pentru toate momentele incredibile pe care ni le-ați oferit. Viitorul arată bine!

Categorie: mandri.ro, sport