La 90 de minute de titlul de campioană: Frontiera Curtici – Lunca Teuz Cermei 0-2

sala

Liderul Ligii a IV-a a scăpat cu bine din deplasarea dificilă de la Graniță. Dificilă prin prisma calității jucătorilor din lotul lui Dinu Maghici, dar nu și a prestației reușite în această după-amiază. E drept, nici Cermeiul nu a făcut cel mai bun meci al său, dar luând avantaj dublu pe tabelă în numai un minut, a conservat perfect rezultatul și cele 3 puncte ce o duc la 90 de minute de câștigarea campionatului.

Având două absențe importante în apărare, pe Adi Rusu și Adi Suslak, „alb-roșii” au preferat să ia pulsul adversarului din poziții defensive. Și erau să fie taxați la o fază destul de norocoasă. Avrămuțiu a bătut înșelător o lovitură liberă, Prică a intervenit pe traiectorie, dar Rusu a respins din vinclu. Treptat, Cermeiul a ieșit la joc, a avut posesia și a accelerat la momentul potrivit. Astfel, după o combinație scurtă între Varga și Bulza, Sălăjan a fost lăsat singur cu Potoreț, iar fostul atacant al UTA-ei și Pîncotei a înscris cu un șut plasat. Era minutul 31, iar un minut mai târziu, tabela s-a modificat din nou. Același Alex Sălăjan a prin un șut de kinogramă de la 25 de metri, balonul mușcând și din transversală înainte de a intra în plasă. A fost momentul în care Maghici a jucat rapid „cartea” Piț, iar imediat după pauză și „cartea” Pavel.

Dar, Curticiul nu și-a schimbat prea mult fața, dar asta și pentru adversarii au avut știința să nu se expună aproape deloc. Cele câteva centrări de pe benzi sau șuturi de la distanță nu i-au pus mari probleme căpitanului Rusu. De partea cealaltă, Cermeiul a mai avut o ocazie importantă la șutul de puțin pe lângă poartă al lui Purece.

S-a încheiat 0-2, iar Lunca Teuz e la un singur succes de fericire. „Și Curticiul are fotbaliști de valoare, cu nume, dar noi avem un grup mai puternic. Dincolo și de valoarea individuală a băieților mei, știu exact ce am format la Cermei, iar echipa aceasta nu e o păcăleală așa cum cred unii. Suntem aici doar pe munca noastră, toți ne-am demonstrat valoarea și caracterul inclusiv în acest meci. În proporție de 51% suntem campioni, dar pentru cele 49 de procente va trebui să transpirăm serios în ultima etapă. Mă bucur că am rămas la mâna noastră după o deplasare grea, în care nu cred că s-a pus vreun moment problema câștigătoarei”, a precizat antrenorul Mircea Aslău, care cu această ocazie a anunțat și despărțirea oficială de atacantul Ciprian Berar: „E istorie pentru mine”.

Formații:

Platformă online gratuită pentru femeile care doresc să se iniţieze în afaceri. În Arad au fost organizate 4 ateliere de lucru

Curtici: Potoreț – Don (71 Morariu), Crișan, Pleșca (79 Păcurar), Gavriș – Parlapan, Hanc, Nedea (46 Pavel), Prică – Avrămuțiu, Roza (33 Piț). Antrenor: Dinu Maghici

Cermei: Fl. Rusu – A. Popa, Cotoc (73 M. Varga), Gurban, Vereș – Purece, N. Varga, Nistor, Ghergar (F. V. Brândușe) – Sălăjan (87 F.A. Brândușe), Bulza. Antrenor:Mircea Aslău

Arbitri: Dorinel Herţeg – Filip Cârmaci, Silviu Mocanu. Observatori AJF: Corneliu Tiulea, Ovidiu Coman

***

Celelalte rezultate ale etapei a 25-a în Liga a 4-a Arad au fost:Victoria Zăbrani – Voința Mailat 2 – 0

Au marcat: Rogojinaru – min. 24, Rancov – min. 90

Victoria Felnac – Șoimii Șimand 1 – 0

A marcat: Vidac

Chișineu Criș – Șoimii Lipova 1 – 2

Au marcat: Modan – min. 14 / Filimon – min. 34, Ciuciu – min. 80

Progresul Pecica – Păulișana Păuliș 5 – 1

Au marcat: R. Fritea – min. 29, Burian – min. 30, Arsene – min. 36, min. 90, Peii – min. 79 / Gugeanu – min. 59

Unirea Sântana – Glogovăț 4 – 1

Au marcat: Capătă  – min. 3, min. 35, min. 44, Stanciu – min. 86 / Negrea – min. 84

Aqua Vest – UTA II 1 – 0

A marcat: Balaj – min. 18