Din nou în ritm: Național Sebiș – Mama Mia Becicherecul Mic 2-0

avramescudeva

După debarcarea lui Rică Neaga, Sebișul pare să înceapă o serie câștigătoare de genul celeia din turul campionatului ce a dus-o la un moment dat în fotoliul de lider. Astăzi, Becicherecul Mic nu a reușit să răzbune eșecul din toamnă, ba, mai mult, a pierdut și mai clar disputa din cadrul etapei a 22-a a Ligii a 3-a (seria a IV-a).

Gazdele au încercat să închidă rapid conturile și au modificat tabela încă din minutul 9. Cornerul lui Susan a fosr reluat cu capul în plasă de croatul Basic, cel mai înalt fotbalist de pe teren la cei 1,94 metri. Partida a luat puțin foc din acel moment, „centralul” partidei fiind nevoit să arate patru avertismente. Între atacurile sterile ale timișenii, Naționalul a găsit o contră câștigătoare prin care a făcut 2-0. În minutul 29, Avramescu (foto) a ajuns la 16 metri ușor lateral stânga, de unde l-a executat pe Miklos cu un șut la colțul lung. Până la odihnă, tot amfitrionii au avut cele mai bune oportunități, prin Velici și Keita, care nu au cadrat execuțiile din interiorul careului.

Actul secund a aparținut clar vizitatorilor. La adăpostul dublului avantaj, sebișenii s-au lăsat dominați teritorial, iar Becicherecul a produs câteva ocazii periculoase. La prima dintre ele, nou-intratul Luță și-a băgat aiurea capul la un șut periculos al lui Silaghi, după care Bujor a scos de sub transversală lovitura liberă bătută de Negruț. Același fundaș stânga al vizitatorilor l-a mai provocat odată pe goal-keeperul lui Cojocaru, care – de altfel – a răspuns prezent și la „torpila” ce s-ar fi oprit în vinclu trimisă de Centea. Sebișul s-a întors în atac de abia în ultimele zece minute, când Mama Mia abandonase – oarecum – lupta. Dar, Gelu Velici nu a fost în zi de gol azi, finalizând mult peste poartă pasa excelentă primită de la Rosenblum. S-a încheiat 2-0 și „alb-albaștrii” par să intre în ritmul din prima parte a turului.

Alergia, șocul și bariera viață-moarte

Formații:

Sebiș: Bujor – Rosenblum, Stupu, Basic, Bogdanovici – Zurbagiu, Avramescu (90 Pricop) – Mihuța, Keita (86 Sas), Susan (78 Rus) – Velici. Antrenor: Călin Cojocaru

Mama Mia: Miklos – Motreanu, Telescu, Marginean, Negruț –   Ardelean (46 Luță) – Niță (67 Muscă), Băban (39 Filip), Centea, Silaghi – Jichici. Antrenor: Cosmin Stan

Arbitri: Gabriel Almaș (Zalău) – Tamas Kopriva și Dănuț Costea (ambii din Satu Mare).

Observatori FRF: Sebastian Moisin (Oradea), Alina Moraru (Hunedoara)