Cermeiul e noua campioană a județului la fotbal și va reprezenta Aradul la barajul de promovare în Liga a 3-a!

camp

Lunca Teuz Cermei – Progresul Pecica 3-1

Ceea ce se anticipa s-a confirmat aseară. Cermeiul e cea mai bună echipă a județului și, după succesul cu Pecica, s-a încununat campioană, iar gândurile i se îndreaptă spre barajul de promovare în Liga a 3-a. Diferența de două goluri putea fi și mai mare în favoarea trupei lui Aslău, ce a ratat destule ocazii printre care și un penalty.

Până la urmă, Pecica a aliniat tot ceea ce a avut mai mult în acest moment, deși Ewild Wild, Gabor și Răzvan Fritea acuzau probleme medicale. Și Cermeiul l­-a recuperat miraculos pe Nistor.

Intențiile ofensive ale gazdelor s-­au văzut încă din start, când Bulza a trimis cu capul pe spate în brațele lui Grozav. Pecica a reacționat imediat, dar Burian a reluat pe lângă colțul lung, iar Rusu a scos șutul în vinclu al lui Moldovan. Însă, forța ofensivă a Cermeiului și-a spus din nou cuvântul, iar în interval de 5minute, elevii lui Aslău au punctat de două ori. Mai întâi, în minutul 20, Sușlak a executat un corner, iar Nistor a reluat perfect în plasă cu o lovitură de cap. La faza imediat următoare, balonul a circulat pe traseul Sălăjan – Bulza, iar acesta a punctat pentru 2-0 cu un șut din interiorul carelui. Ritmul alert al partidei a continuat și după ce Șușlak a avut un șut respins de Grozav. Pecica a redus din diferență prin Burian, care a înscris, în minutul 35, cu o execuție la colțul scurt. Finalul reprizei a fost unul electrizant, mai întâi Bulza a înscris, dar s-a dictat fault în atac, pentru ca apoi în ultimul minut al primei reprize Cermeiul să beneficieze de o lovitură de la unsprezece metri. Nistor și-a asumat rolul executării, dar a trimis peste poartă!

Repriza a doua a început practic direct cu golul trei al Cermeiului, Suslak transformând magistral o lovitură liberă de la 20 de metri. Au urmat trei ocazii mari ale gazdelor, ratate rând pe rând de Suslak, Bulza și Sălăjan. Pecica a ieșit la atac de abia cu 15 minute înainte de ultimul fluier al partidei, dar șutul lui Peii a fost reținut de Rusu. Cermeiul s-a mulțumit să conserve rezultatul iar ultima ocazie a disputei a aparținut Pecicăi, când Burian, din alunecare, de la un metru de linia porții a trimit peste poartă!

Arădenii fac gesturi impresionante: un alt portofel găsit şi predat persoanei care l-a pierdut

Fluierul de final al lui Nicoraș a consfințit scorul de 3-1, prilej pentru o sărbătoare cum nu s-a văzut demult timp pe malul Teuzului.

Formații:

Cermei: Rusu – Popa, Cotoc, Gurban, Suslak – Purece (min. 86 – Ghergar), N. Varga, Nistor (min. 87 – V. Brândușe), Vereș – Bulza (min. 91 – F. Brândușe), Sălăjan (min. 77 – M. Varga)

Pecica: Grozav – Er. Wild (min. 59 – Cotuna), Gabor, Ew. Wild, Ponta (min. 40 – V. Fritea) – Moldovan, Arsene, R. Fritea, Gherghel – Peii, Burian.

Arbitri: Ionuţ Nicoraş – Sebastian Pantea, Andrei Pâslaru. Observatori AJF: Romulus Tănăsescu, Teodor Juşcă