„Bătrâna Doamnă” a câștigat clar (și) al doilea amical din Austria

rusmand

După 3-0 cu SC Gmund, „Bătrâna Doamnă” a câștigat împotriva unei alte formații din eșaloanele inferioare austriece. A fost 5-1 cu SC Landskron, din Liga a 4-a, „alb-roșii” făcând un antrenament util pe o suprafață excelentă de teren.

Tabela s-a modificat rapid, după numai 10 minute, când Rus a fost găsit bine de Petre în careu și a marcat cu sânge rece. Adi Petre a ratat din pozție bună, dar Alin Gligor a reparat lucrurile până la pauză cu o rușită din lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

Actul secund a debutat cu un gol al echipei gazdă, dar apoi „alb-roșii” s-au distanțat decisiv. Au mai marcat Copaci (gol dintr-o învălmășeală după un corner), Stahl, lob de efect peste portarul advers și Man, execuție bună, în vinclu, după o acțiune personală. Lui Curtuiuș i-a fost anulat un gol pe motiv de offside, așa că testul s-a încheiat la patru goluri diferență.

UTA a folosit două „garnituri” în testul din această seară:

Prima repriză: Mara – Covaci, Manea, Gligor, Burlă – Stratilă, Tănase, Copiul, Hlistei – Petre, Rus.

Repriza a doua: Miron – Costin, Iuga, Copaci, Dinculescu – Stahl, Chindriș, Jorza, Vlad – Curtuiuș, Man.