Au ținut în șah surpriza plăcută: CS Ineu – CNS Cetate Deva   0-0

ineu67

Zărăndanii rămân invincibili în retur pe teren propriu, unde nici nu au primit vreun gol. După succesele cu Pandurii II și Motru, a venit și de-a doua remiză albă după cea cu Sebișul. La rândul ei, CNS Deva avea să rămână neînvinsă în această primăvară la capătul unei partide destul de închisă, cu puține faze de poartă.

Fără trei titulari, toți suspendați, vizitatorii au avut dificultăți evidente la construcție. La rândul lor, gazdele au fost destul de timide și asta pentru că șirul de victorii al adversarilor impunea puțin respect. Prima situație a avut-o Mașniță în minutul 11, șutul slab al atacantului „alb-albaștrilor” nepunându-i deloc probleme lui Raț.  Jocul pe contre a fost pigmentat cu destule erori de transmitere a balonului de-o parte și de cealaltă, așa că până la pauză am mai consemnat doar două ocazii. Mai întâi, Boloș s-a trezit cu un balon la 15 metri, nemarcat, dar execuția a fost telefonată. La fel a finalizat și Vasile Mașniță o acțiune în careul devenilor.

Devenii au început mai bine actul secund. La 5 minute de la reluare, Pribac a trimis puternic, la firul ierbii, dar Mitrea s-a întins și a evitat golul. În replică, Huțanu a avut o pătrundere impetuoasă în careu, dar șutul său puternic s-a dus peste transversală. Adrian Pribac a rămas cel mai periculos fotbalist al CNS-ului, Mitrea mai respingând odată la sacrificiu șutul din 12 metri al tehnicului mijlocaș ofensiv. Ineuanii s-au trezit în ultimele 20 de minute, dar Huțanu și Ciocan nu l-au putut învinge din apropiere pe Raț, care a mai intervenit și la „torpila” lui Spătaru de la 25 de metri. Partida s-a încheiat așa cum a început cu un rezultat până la urmă echitabil..

Scriitoarea Nora Iuga şi-a amânat vizita la Arad, din cauza sănătăţii

Formații:

CS Ineu: Mitrea – Popovici, Zdrențan, Bier, Hulbăr – Clej – Ciocan (88 Botaș), Huțanu, Spătaru, Talpaș (65 Cioboată, 80 Jazzley) – Mașniță. Antrenor: Cristian Sculici

Deva: Raț – Grunță, Dosan, Mintaș, Doboș – Vajda, Boldea – Făgărășanu (88 Ungureanu), Pribac (78 Chelariu), Buzducea (84 Lupu) – Boloș (61 Şaucă). Antrenor: Marius Sîrbu

Arbitri: Cristian Braşovean – Anghel Todea (ambii din Cluj), Dragoş Popa (Băişoara)

Observatori FRF: Cornel Corocan (Reșița), Alexandru Terheș (Oradea)

Minerul Motru – CSM Lugoj 1-2
Năuiu (20) / Dobricean (36), E. Miculescu (67)

FC Hunedoara – Măgura Cisnădie 2-1
Tecsi (26, 71 – pen.) / (5)

Performanţa Ighiu – CS U Craiova II 3-2
Negură (9), R. David (11, 25) / Surugiu (32), Ferfelea (48)

Millenium Giarmata a stat

clascc

Etapa viitoare, intermediară (19- 20aprilie): Lugoj – Filiași, Giarmata – Pandurii II, Cisnădie – Sebiș, Craiova II – CS Ineu, CNS Deva – M. Motru, ASU Poli – FC Hunedoara, Becicherecul Mic – P. Ighiu. Metalurgistul Cugir stă.