Alarmă înainte de Euro: România – Congo 1-1!

romcongo

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația Republicii Democratice Congo, scor 1-1 (1-0), miercuri seara, pe stadionul Giuseppe Sinigaglia din Como (Italia), în cadrul pregătirilor pentru EURO 2016.

Tricolorii au deschis scorul în min. 27 prin Nicolae Stanciu, iar congolezii au egalat prin Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului Ploiești, în min. 87.

România a deschis scorul în minutul 27, prin Nicolae Stanciu, după ce stelistul a interceptat o minge greșită de Bompunga. Stanciu a fost periculos din lovitură liberă (37), dar portarul congolez a respins în corner. În loc ca România să își consolideze avantajul de pe tabela de marcaj, congolezii au reușit egalarea în minutul 87, prin Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului Ploiești.

Echipa României nu a făcut un joc prea bun în fața echipei africane, un adversar totuși nereprezentativ din punct de vedere tactic față de adversarele de la EURO 2016 (Franța, Elveția, Albania), remarcându-se o scădere după pauză.

Revenit după o lungă absență, Răzvan Raț a jucat aproape tot meciul, dar căpitan a fost Vlad Chiricheș. Pantilimon, Săpunaru și Stanciu au fost printre puținii care au dat satisfacție în acest joc.

Următorul meci de pregătire al echipei României pentru EURO 2016 (10 iunie-10 iulie) va avea loc în data de 29 mai, pe stadionul Olimpic din Torino, de la ora locala 20,30 (ora României), împotriva Ucrainei, echipă calificată și ea la turneul final.

Formații:

România: 1. Costel Pantilimon — 22. Cristian Săpunaru, 15. Valerică Găman, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 3. Răzvan Raț (27. Alin Toșca, 89) — 28. Adrian Ropotan (18. Andrei Prepeliță, 46), 8. Mihai Pintilii — 20. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 59), 14. Nicolae Stanciu (13. Claudiu Keșeru, 78), 7. Alex Chipciu (10. Alexandru Maxim, 59) — 9. Denis Alibec (24. Ioan Hora, 68). Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 12. Ciprian Tătărușanu, 23. Silviu Lung jr — 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 16. Steliano Filip, 25. Andrei Ivan.

RD Congo: 16. Nicaise Kudimbana — 2. Djo Issama Mpeko, 14. Gabriel Zakuani (căpitan), 5. Marcel Tisserand, 13. Joyce Lomalisa — 4. Padou Bompunga, 17. Jacques Maghoma, 8. Paul-Jose Mpoku (9. Jeremy Bokila, 78) — 18. Cedrick Mabwati (7. Jordan Botaka, 74), 12. Cedrick Bakambu, 10. Firmin Mubele (3. Arnold Nkufo, 90). Selecționer: Florent Ibenge Ikwange.

Cristian Topescu a murit, marti, la varsta de 81 de ani.

Rezerve neutilizate: 1. Ley Matampi Vumi — 6. Yannick Bangala, 11. Andre Bukia, 15. Junior Bahumeto.

Arbitru: Paolo Valeri; arbitri asistenți: Filippo Meli, Fabiano Preti; arbitru de rezervă: Andrea Gervasoni (toți din Italia).

iorda

Iordănescu: „Jucătorii care au intrat nu au venit cu un plus”

Anghel Iordănescu s-a declarat mulţumit de prima repriză a României în amicalul cu Republica Democrată Congo, terminat la egalitate, 1-1, dar a recunoscut că jocul a suferit în partea a doua, atunci când se aştepta ca jucătorii veniţi de pe bancă să aibă o influenţă mai mare asupra ritmului partidei. Selecţionerul a explicat de ce a ales să-i ofere banderola lui Chiricheş, a vorbit din nou despre situaţia lui Andone şi s-a declarat dezamăgit de prestaţia lui Alibec.

„Din punctul meu de vedere, consider că am făcut o primă repriză bună, în care am avut iniţiativa, am încercat să controlăm jocul. Trebuia să închidem jocul la ocaziile pe care le-am avut şi altul ar fi fost rezultatul final. Repriza a doua am scăzut în joc, îmi pare rău că jucătorii care au intrat nu au venit cu un plus care să dea potenţă jocului. Este decizia mea, vreau să consideraţi că şi Chiricheş poate fi căpitan în orice moment. Am vrut să-l las pe Răzvan să se concentreze, pentru că venea după o perioadă de absenţă. De asemenea, doream foarte mult să-l determin pe Chiricheş să aibă şi mai multă responsabilitate. Mi-e greu să vă confirm dacă îl aşteptăm sau nu pe Florin Andone, în discuţiile pe care le-am avut cu clubul ni s-a spus că nu poate veni mai devreme de 31 mai. Sper ca cei care joacă în străinătate să joace în ritm, s-a văzut că suferă prin prisma faptului că nu joacă la echipele lor de club. Haideţi să-l vedem în continuare pe Alibec, sunt convins că poate mai mult, pentru astăzi cred că la primul lui meci ca titular putea să ne ofere mai mult”, a spus selecţionerul, la câteva minute după finalul meciului.

Categorie: mandri.ro
Tags: românia congo fotbal euro 2016 stanciu