UEFA Champions League: Echilibru dus la extrem între „cetățeni” și „galactici”

large Article 1 1437770154

Manchester City și Real Madrid au terminat la egalitate, 0-0, marți seara, la Manchester (în prezența a 52 de mii de spectatori), în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal.

Prima repriză a fost lipsită de faze de poartă, jocul desfășurându-se între cele două careuri.

În partea secundă, Real a avut prima ocazie notabilă, prin Ramos (54), a cărui lovitură de cap a trimis mingea pe direcția lui Hart.

Madrilenii au expediat mingea în bară (71), prin Jesé, balonul fiind deviat de portarul Hart. Goalkeeperul „cetățenilor” a intervenit salutar în două faze, la reluarea lui Casemiro (79) și a șutul din apropiere al lui Pepe (82), astfel că tabela a rămas imaculată.

City a avut o șansă de gol în prelungiri, când Keylor Navas a respins în corner mingea trimisă din lovitură liberă de Kevin De Bruyne (90+3).

Real Madrid nu a putut conta pe vedeta sa Cristiano Ronaldo, accidentat, în timp ce Karim Benzema, nerefăcut, a ieșit de pe teren la pauză.

Returul va avea loc pe 4 mai, pe stadionul „Santiago Bernabeu”.

Formații:

Manchester City: Hart – Sagna, Otamendi, Kompany, Clichy – Fernando, Fernandinho – Jesus Navas (Sterling 77′), De Bruyne, David Silva (Iheanacho 40′) – Aguero. Antrenor: Manuel Pellegrini.

Real Madrid: Keylor Navas – Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo – Casemiro, Kroos (Isco 90′) – Modric, Bale, Vazquez – Benzema (Jese 46′). Antrenor: Zinedine Zidane.

Cartonaşe galbene: Silva 37′ / Pepe 24′, Carvajal 90+2′.